2018 FIBA European Championship for Small Countries
International basketball competition
Tournament details | |
---|---|
Host country | San Marino |
City | Serravalle |
Dates | 26 June – 1 July 2018 |
Teams | 7 (from 1 confederation) |
Venue(s) | 1 (in 1 host city) |
Final positions | |
Champions | Malta (1st title) |
Runners-up | Norway |
Third place | Ireland |
Tournament statistics | |
MVP | Samuel Deguara |
Official website | |
www.fiba.basketball | |
← 2016 2021 → |
The 2018 FIBA European Championship for Small Countries was the 16th edition of this tournament. It was hosted by San Marino.[1]
Teams
Seven teams played in the competition, with the return of Norway, 17 years after their last appearance in a FIBA competition.
Armenia, that participates in the EuroBasket 2021 qualification, and Wales, integrated in the team of Great Britain, were the teams from the previous edition that did not participate in this one.
Venues
Serravalle | Serravalle | |
---|---|---|
Multieventi Sport Domus | ||
Capacity: 1,200 |
Preliminary round
All times are local (UTC+2).
Group A
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Norway | 3 | 3 | 0 | 277 | 186 | +91 | 6 | Semifinals |
2 | Gibraltar | 3 | 2 | 1 | 236 | 257 | −21 | 5 | |
3 | San Marino (H) | 3 | 1 | 2 | 212 | 216 | −4 | 4 | Classification 5–7 |
4 | Moldova | 3 | 0 | 3 | 228 | 294 | −66 | 3 |
Source: FIBA
(H) Hosts
(H) Hosts
26 June 14:00 |
Boxscore |
Gibraltar | 102–96 (OT) | Moldova |
Scoring by quarter: 18–29, 21–18, 31–14, 14–23, Overtime: 18–12 | ||
Pts: Ortega 33 Rebs: Buxton 14 Asts: Ortega 8 | Pts: Solopa 44 Rebs: Nistor 11 Asts: Cojuhari 6 |
Multieventi Sport Domus, Serravalle Referees: Mehmet Karabilecen (TUR), Gordon Barbara (MLT), David Caballe (IRL) |
26 June 20:00 |
Boxscore |
San Marino | 48–88 | Norway |
Scoring by quarter: 14–17, 9–20, 10–20, 15–31 | ||
Pts: Biordi 13 Rebs: Biordi, Botteghi 7 Asts: Raschi 5 | Pts: Mjøs 21 Rebs: Frey 6 Asts: Frey 3 |
Multieventi Sport Domus, Serravalle Referees: Vincent Delestrée (BEL), Igor Esteve (AND), Thomas Bissuel (FRA) |
27 June 17:30 |
Boxscore |
Norway | 95–60 | Gibraltar |
Scoring by quarter: 23–11, 30–15, 15–20, 27–14 | ||
Pts: Ndiaye 19 Rebs: Berg 10 Asts: Frey 5 | Pts: Ortega 19 Rebs: Pérez 8 Asts: Yome 3 |
Multieventi Sport Domus, Serravalle Referees: Thomas Bissuel (FRA), David Caballe (IRL), Igor Esteve (AND) |
27 June 20:00 |
Boxscore |
Moldova | 54–98 | San Marino |
Scoring by quarter: 15–26, 9–24, 5–26, 25–22 | ||
Pts: Legosin 14 Rebs: Nistor 11 Asts: Cojuhari 2 | Pts: Raschi 20 Rebs: Botteghi 13 Asts: Raschi 5 |
Multieventi Sport Domus, Serravalle Referees: Mehmet Karabilecen (TUR), Gordon Barbara (MLT), James Dominique (GIB) |
28 June 17:30 |
Boxscore |
Moldova | 78–94 | Norway |
Scoring by quarter: 22–16, 22–23, 20–34, 14–21 | ||
Pts: Melniciuc 34 Rebs: Nistor 9 Asts: Cojuhari 6 | Pts: Mjøs 18 Rebs: Berg 9 Asts: Jawara 4 |
Multieventi Sport Domus, Serravalle Referees: Alessandro Martolini (ITA), Gordon Barbara (MLT), David Caballe (IRL) |
28 June 20:00 |
Boxscore |
San Marino | 66–74 | Gibraltar |
Scoring by quarter: 18–15, 18–19, 15–16, 15–24 | ||
Pts: Ugolini 17 Rebs: four players 6 Asts: three players 4 | Pts: Pérez 19 Rebs: Pérez 9 Asts: four players 3 |
Multieventi Sport Domus, Serravalle Referees: Thomas Bissuel (FRA), Igor Esteve (AND), Mehmet Karabilecen (TUR) |
Group B
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Malta | 2 | 2 | 0 | 172 | 129 | +43 | 4 | Semifinals |
2 | Ireland | 2 | 1 | 1 | 128 | 132 | −4 | 3 | |
3 | Andorra | 2 | 0 | 2 | 120 | 159 | −39 | 2 | Classification 5–7 |
Source: FIBA
26 June 16:30 |
Boxscore |
Andorra | 64–96 | Malta |
Scoring by quarter: 23–15, 13–28, 12–34, 16–19 | ||
Pts: Gabriel 16 Rebs: Gabriel 8 Asts: Lliteras 4 | Pts: T. Falzon 22 Rebs: T. Falzon 9 Asts: T. Falzon, Formosa 3 |
Multieventi Sport Domus, Serravalle Referees: Alessandro Martolini (ITA), James Dominique (GIB), Gilbert Hoxha (ALB) |
27 June 15:00 |
Boxscore |
Malta | 76–65 | Ireland |
Scoring by quarter: 22–19, 15–18, 19–14, 20–14 | ||
Pts: A. Falzon 22 Rebs: Deguara 10 Asts: A. Falzon 6 | Pts: O'Sullivan 15 Rebs: Badmus 8 Asts: Roe 4 |
Multieventi Sport Domus, Serravalle Referees: Alessandro Martolini (ITA), Vincent Delestrée (BEL), Gilbert Hoxha (ALB) |
28 June 15:00 |
Boxscore |
Ireland | 63–56 | Andorra |
Scoring by quarter: 19–8, 15–8, 18–18, 11–22 | ||
Pts: Badmus 18 Rebs: three players 7 Asts: Black 3 | Pts: Colom 22 Rebs: Bartolome 10 Asts: Gabriel 3 |
Multieventi Sport Domus, Serravalle Referees: Vincent Delestrée (BEL), James Dominique (GIB), Gilbert Hoxha (ALB) |
Classification group
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5 | Andorra | 2 | 2 | 0 | 166 | 99 | +67 | 4 |
6 | San Marino | 2 | 1 | 1 | 154 | 123 | +31 | 3 |
7 | Moldova | 2 | 0 | 2 | 97 | 195 | −98 | 2 |
Source: FIBA
30 June 15:00 |
Boxscore |
Moldova | 43–97 | Andorra |
Scoring by quarter: 15–31, 7–18, 11–33, 10–15 | ||
Pts: Nistor 8 Rebs: Legosin 9 Asts: three players 2 | Pts: Guzmán 17 Rebs: Guzmán 8 Asts: Lliteras, Schneider 6 |
Multieventi Sport Domus, Serravalle Referees: Alessandro Martolini (ITA), Gordon Barbara (MLT), David Caballe (IRL) |
1 July 12:00 |
Boxscore |
Andorra | 69–56 | San Marino |
Scoring by quarter: 18–10, 12–14, 16–19, 23–13 | ||
Pts: Gabriel 18 Rebs: Gabriel 11 Asts: Colom 7 | Pts: Raschi 16 Rebs: Zanotti 8 Asts: three players 3 |
Multieventi Sport Domus, Serravalle Referees: Mehmet Karabilecen (TUR), James Dominique (GIB), Gilbert Hoxka (ALB) |
Final round
Semifinals | Final | |||||
30 June | ||||||
Norway | 83 | |||||
1 July | ||||||
Ireland | 73 | |||||
Norway | 59 | |||||
30 June | ||||||
Malta | 75 | |||||
Malta | 102 | |||||
Gibraltar | 57 | |||||
Third place | ||||||
1 July | ||||||
Ireland | 86 | |||||
Gibraltar | 66 |
Semifinals
30 June 17:30 |
Boxscore |
Norway | 83–73 | Ireland |
Scoring by quarter: 15–20, 33–11, 17–24, 18–18 | ||
Pts: Frey 29 Rebs: Berg 16 Asts: Mjøs 7 | Pts: Cairns, Murphy 17 Rebs: Black, Murphy 8 Asts: Roe 5 |
Multieventi Sport Domus, Serravalle Referees: Thomas Bissuel (FRA), Igor Esteve (AND), James Dominique (GIB) |
30 June 20:00 |
Boxscore |
Malta | 102–57 | Gibraltar |
Scoring by quarter: 25–11, 21–17, 27–15, 29–14 | ||
Pts: Formosa 18 Rebs: Deguara 20 Asts: Cassar, T. Falzon 6 | Pts: Ortega 17 Rebs: Grigaitis, Pérez 6 Asts: Ortega, Sercombe 3 |
Multieventi Sport Domus, Serravalle Referees: Mehmet Karabilecen (TUR), Vincent Delestrée (BEL), Gilbert Hoxha (ALB) |
Third-place game
1 July 14:30 |
Boxscore |
Ireland | 86–66 | Gibraltar |
Scoring by quarter: 19–12, 27–13, 20–29, 20–12 | ||
Pts: Badmus 19 Rebs: Badmus 10 Asts: Roe 4 | Pts: Ortega 18 Rebs: Ortega 7 Asts: Gómez 4 |
Multieventi Sport Domus, Serravalle Referees: Vincent Delestrée (BEL), Gordon Barbara (MLT), Thomas Bissuel (FRA) |
Final
1 July 17:00 |
Boxscore |
Norway | 59–75 | Malta |
Scoring by quarter: 8–22, 13–13, 16–21, 22–19 | ||
Pts: Dolven 14 Rebs: Berg 10 Asts: three players 5 | Pts: Deguara 24 Rebs: Deguara 14 Asts: A. Falzon 4 |
Multieventi Sport Domus, Serravalle Attendance: 150 Referees: Alessandro Martolini (ITA), David Caballe (IRL), Igor Esteve Malmierca (AND) |
2018 FIBA European Championship for Small Countries winner |
---|
Malta First title |
Final ranking
Pos | Team | Pld | W | L |
---|---|---|---|---|
Malta (C) | 4 | 4 | 0 | |
Norway | 5 | 4 | 1 | |
Ireland | 4 | 2 | 2 | |
4 | Gibraltar | 5 | 2 | 3 |
5 | Andorra | 4 | 2 | 2 |
6 | San Marino (H) | 4 | 1 | 3 |
7 | Moldova | 4 | 0 | 4 |
Source: FIBA
(C) Champions; (H) Hosts
(C) Champions; (H) Hosts
References
External links
- The Championship at FIBA.com
- FIBA Europe website of the European Championship for Small Countries
- v
- t
- e
- Switzerland 1935
- Latvia 1937
- Lithuania 1939
Lithuania 1941(cancelled due to WWII)- Switzerland 1946
- Czechoslovakia 1947
- Egypt 1949
- France 1951
- USSR 1953
- Hungary 1955
- Bulgaria 1957
- Turkey 1959
- Yugoslavia 1961
- Poland 1963
- USSR 1965
- Finland 1967
- Italy 1969
- West Germany 1971
- Spain 1973
- Yugoslavia 1975
- Belgium 1977
- Italy 1979
- Czechoslovakia 1981
- France 1983
- West Germany 1985
- Greece 1987
- Yugoslavia 1989
- Italy 1991
- Germany 1993
- Greece 1995
- Spain 1997
- France 1999
- Turkey 2001
- Sweden 2003
- Serbia and Montenegro 2005
- Spain 2007
- Poland 2009
- Lithuania 2011
- Slovenia 2013
- France / Croatia / Germany / Latvia 2015
- Turkey / Finland / Israel / Romania 2017
- Germany / Czech Republic / Georgia / Italy 2022
- Latvia / Cyprus / Finland / Poland 2025
- TBD 2029