Kortbane-EM i svømming 2015 – 100 meter frisvømming kvinner
100 meter frisvømming kvinner var en svømmeøvelse som ble arrangert under Kortbane-EM i svømming 2015 i Netanya i Israel. Forsøksheatene og semifinalene ble svømt den 3. desember og finalen 4. desember 2015.
Medaljevinnere
Gull | Sølv | Bronse |
Sarah Sjöström Sverige | Ranomi Kromowidjojo Nederland | Veronika Popova Russland |
Rekorder
Før konkurransene var gjeldende verdens- og mesterskapsrekorder som følger:
Navn | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Cate Campbell | Australia | 50,91 | Perth, Australia | 26. november 2015 |
Europarekord | Francesca Halsall | Storbritannia | 51,19 | Singapore, Singapore | 22. november 2009 |
Mesterskapsrekord | Inge Dekker | Nederland | 51,35 | Istanbul, Tyrkia | 11. desember 2009 |
Resultater
Forsøksheatene
Forsøksheatene ble avholdt den 3. desember fra kl. 10.06 lokal tid.[1]
Plass | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | 4 | Ranomi Kromowidjojo | Nederland | 51,80 | q |
2 | 6 | 4 | Sarah Sjöström | Sverige | 52,23 | q |
3 | 6 | 5 | Katinka Hosszu | Ungarn | 52,41 | q |
4 | 5 | 5 | Veronika Popova | Russland | 52,76 | q |
5 | 5 | 4 | Femke Heemskerk | Nederland | 52,84 | q |
6 | 6 | 6 | Federica Pellegrini | Italia | 52,86 | q |
7 | 4 | 5 | Aliaksandra Herasimenia | Belarus | 53,00 | q |
8 | 6 | 3 | Erika Ferraioli | Italia | 53,04 | q |
9 | 4 | 6 | Andrea Murez | Israel | 53,59 | q |
10 | 5 | 3 | Natalia Lovtcova | Russland | 53,71 | q |
11 | 4 | 8 | Julie-Marie Meynen | Luxembourg | 53,79 | q |
12 | 4 | 7 | Robin Neumann | Nederland | 53,84 | |
13 | 5 | 7 | Aglaia Pezzato | Italia | 53,95 | |
14 | 3 | 3 | Flora Molnar | Ungarn | 53,96 | q |
15 | 4 | 2 | Nina Rangelova | Bulgaria | 54,04 | q |
16 | 6 | 7 | Cecilie Waage Johannessen | Norge | 54,12 | q |
17 | 5 | 2 | Nina Kost | Tyskland | 54,14 | q |
18 | 5 | 1 | Nastja Govejsek | Slovenia | 54,18 | q |
19 | 6 | 1 | Birgit Koschischek | Østerrike | 54,32 | R |
20 | 6 | 9 | Julie Kepp Jensen | Danmark | 54,34 | R |
21 | 6 | 2 | Hanna-Maria Seppala | Finland | 54,38 | |
22 | 3 | 7 | Laurianne Haag | Frankrike | 54,50 | |
23 | 6 | 8 | Chiara Masini Luccetti | Italia | 54,57 | |
24 | 3 | 5 | Miroslava Syllabova | Slovakia | 54,66 | |
25 | 5 | 8 | Anna Kolarova | Tsjekkia | 54,67 | |
26 | 3 | 8 | Barbora Seemanova | Tsjekkia | 54,71 | |
27 | 4 | 1 | Monica Waage Johannessen | Norge | 54,81 | |
28 | 3 | 4 | Maria Ugolkova | Sveits | 54,84 | |
29 | 4 | 0 | Keren Siebner | Israel | 54,98 | |
30 | 4 | 9 | Sara Joo | Ungarn | 55,07 | |
31 | 6 | 0 | Julija Khitraya | Belarus | 55,12 | |
32 | 5 | 0 | Ekaterina Avramova | Tyrkia | 55,14 | |
33 | 3 | 1 | Barbora Misendova | Slovakia | 55,29 | |
34 | 3 | 9 | Ilknur Nihan Cakici | Tyrkia | 55,32 | |
35 | 3 | 6 | Danielle Carmen Villars | Sveits | 55,38 | |
36 | 1 | 3 | Theodora Drakou | Hellas | 55,57 | |
37 | 5 | 9 | Caroline Hechenbichler | Østerrike | 55,63 | |
38 | 3 | 2 | Zohar Ahikler | Israel | 55,96 | |
39 | 2 | 3 | Pauline Mahieu | Frankrike | 55,99 | |
40 | 2 | 4 | Ana Pinho Rodrigues | Portugal | 56,07 | |
41 | 2 | 5 | Emma Terebo | Frankrike | 56,30 | |
42 | 3 | 0 | Ana Sofia Leite | Portugal | 56.92 | |
43 | 2 | 0 | Yuval Saba | Israel | 57,06 | |
44 | 1 | 5 | Gizem Cam | Tyrkia | 57,13 | |
45 | 2 | 1 | Maryna Kolesnykova | Ukraina | 57,35 | |
46 | 2 | 2 | Abella Monica Ramirez | Andorra | 58,14 | |
47 | 2 | 7 | Nicola Muscat | Malta | 58,28 | |
48 | 2 | 8 | Astrid Foldarskard | Færøyene | 59,46 | |
49 | 2 | 6 | Monika Vasiljan | Armenia | 59,63 | |
50 | 1 | 4 | Nikol Merizaj | Albania | 1.01,06 |
Semifinaler
Semifinalene ble avholdt den 3. desember fra kl. 17.52 lokal tid.[2]
Semifinale 1
Plass | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Sarah Sjöström | Sverige | 52,01 | Q |
2 | 5 | Femke Heemskerk | Nederland | 52,36 | Q |
3 | 6 | Andrea Murez | Israel | 52,88 | q |
4 | 3 | Aliaksandra Herasimenia | Belarus | 53,18 | q |
5 | 2 | Julie-Marie Meynen | Luxembourg | 53,45 | R |
6 | 8 | Birgit Koschischek | Østerrike | 53,98 | |
7 | 1 | Nina Kost | Tyskland | 54,24 | |
8 | 7 | Nina Rangelova | Bulgaria | 54,35 |
Semifinale 2
Plass | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Ranomi Kromowidjojo | Nederland | 51,39 | Q |
2 | 5 | Veronika Popova | Russland | 52,21 | Q |
3 | 6 | Erika Ferraioli | Italia | 52,65 | q |
4 | 3 | Federica Pellegrini | Italia | 52,69 | q |
5 | 2 | Natalia Lovtcova | Russland | 53,88 | R |
6 | 1 | Cecilie Waage Johannessen | Norge | 53,90 | |
7 | 8 | Nastja Govejsek | Slovenia | 53,97 | |
8 | 7 | Flora Molnar | Ungarn | 54,18 |
Finale
Finalen ble avholdt den 4. desember kl. 17.38 lokal tid.[3]
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 5 | Sarah Sjöström | Sverige | 51,37 | |
02 | 4 | Ranomi Kromowidjojo | Nederland | 51,59 | |
03 | 3 | Veronika Popova | Russland | 52,02 | |
4 | 6 | Femke Heemskerk | Nederland | 52,53 | |
5 | 7 | Federica Pellegrini | Italia | 52,56 | |
6 | 2 | Erika Ferraioli | Italia | 52,71 | |
7 | 8 | Aliaksandra Herasimenia | Belarus | 53,12 | |
8 | 1 | Andrea Murez | Israel | 53,43 |