NM i friidrett 1966
Norgesmesterskapet i friidrett 1966 bestod av flere arrangementer som i 1966 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Nadderud stadion i Bærum 12.–14. august. Arrangører var IL Tyrving og Akershus Friidrettskrets.[1][2] Kongepokalvinnere var Bjørn Bang Andersen og Berit Berthelsen.[3]
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1966 – Sandnes 6. mars
- Stafetter – Bergen 11. september
- Trekamp (kvinner), femkamp (menn) og 25 km landeveisløp – Stjørdal 12. juni
- Femkamp (kvinner), tikamp (menn) og maraton – Noresund 9.–10. juli
- Terrengløp – Trondheim 1. mai (1/3 km) og Ski 8. mai (2/8 km)
- Skogsløp – Lunner 16. oktober
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kirsten Røthe | IL i BUL | 12.1 |
02 | Maj-Lena Andersen | IL Tyrving | 12.1 |
03 | Berit Berthelsen | IL Tyrving | 12.2 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Berit Berthelsen | IL Tyrving | 24.4 |
02 | Tove Bakkejord | Narvik | 25.0 |
03 | Gerd von der Lippe | IL Tyrving | 25.6 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Berit Berthelsen | IL Tyrving | 55.5 |
02 | Tove Bakkejord | Narvik | 56.6 |
03 | Birgit Olsen | Kristiansund | 57.1 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Britt Krohg-Sørensen | IL Tyrving | 2:13.0 |
02 | Agnes Alkeberg | IL Tyrving | 2:15.5 |
03 | Kari Høgseth | IL Tyrving | 2:18.4 |
1 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Berit Berthelsen | IL Tyrving | 3:45 |
02 | Oddbjørg Helstad | Veldre | 3:49 |
03 | Inger Stensli | BUL | 3:50 |
80 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Oddrun Hokland | IL i BUL | 11.6 |
02 | Reidun Corneliussen | Oslo IL | 11.8 |
03 | Kirsten Røthe | IL i BUL | 11.9 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Maj-Lena Andersen Ragnhild Solgaard Berit Berthelsen Gerd von der Lippe | IL Tyrving | 47.8 |
02 | Turid Jensen Åse Berge Oddrun Hokland Kirsten Røthe | IL i BUL | 48.8 |
03 | Vigdis Hjort Simonsen Kjersti Jahr Agnes Alkeberg Britt Krohg-Sørensen | IL Tyrving 2. lag | 50.1 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Berit Berthelsen | IL Tyrving | 6.34 |
02 | Oddrun Hokland | IL i BUL | 5.80 |
03 | Tove Bakkejord | Narvik | 5.76 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Oddrun Hokland | IL i BUL | 1.64 |
02 | Anne Lise Wærness | SK Freidig | 1.64 |
03 | Brit Salomonsen | Oslo IL | 1.61 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Astrid Sjultangen | Kragerø IF | 12.98 |
02 | Astrid Willersrud | Ull-Kisa | 11.75 |
03 | Emma Stuberg | IL i BUL | 11.28 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Karen Fladset | Vestar | 37.42 |
02 | Lillian Jensen | IL Tyrving | 37.28 |
03 | Astrid Willersrud | Ull-Kisa | 36.80 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Eirin Windhoel | Oslo IL | 43.58 |
02 | Oddrun Hokland | IL i BUL | 42.88 |
03 | Elin Pentz | IL Tyrving | 38.38 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Nils Petter Guldseth | Ranheim IL | 11.1 |
02 | Ole Bernt Skarstein | Stålkameratene | 11.2 |
03 | Jostein Førland | Stavanger | 11.2 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Carl-Fredrik Bunæs | IK Tjalve | 21.4 |
02 | Ole Bernt Skarstein | Stålkameratene | 21.7 |
03 | John Skjelvaag | TIF Viking | 22.0 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Carl-Fredrik Bunæs | IK Tjalve | 47.5 |
02 | Arne Eikås | Kirkenes | 48.3 |
03 | Terje Larsen | Tønsberg Turn | 48.8 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Arne Kvalheim | IK Tjalve | 1:50.2 |
02 | Knut Brustad | IL i BUL | 1:51.9 |
03 | Konrad Hanssen | IK Tjalve | 1:52.2 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Arne Kvalheim | IK Tjalve | 3:48.5 |
02 | Stig Rekdal | IK Tjalve | 3:50.8 |
03 | Terje Schrøder-Nielsen | IK Tjalve | 3:50.8 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Thor Helland | IL i BUL | 14:22.2 |
02 | Arne Hamarsland | IL Gular | 14:22.8 |
03 | Ivar Isaksen | Oslostudentenes IK | 14:22.8 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Thor Helland | IL i BUL | 29:51.6 |
02 | Odd Fuglem | Selbustrand | 29:55.2 |
03 | Magnar Lundemo | IL Varden | 30:17.8 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jørgen Sæterbø | Halsa | 1:24:17 |
02 | Egil Myhre | SK Vidar | 1:24:41 |
03 | Ivar Malerud | Njaal | 1:26:33 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Egil Myhre | SK Vidar | 2:39:27 |
02 | John Systad | TIF Viking | 3:10:01 |
Kun to deltagere
2 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jan Voje | Gjerpen IF | 6:35 |
02 | Terje Schrøder-Nielsen | Tjalve | 6:42 |
03 | Odd Spjøtvold | SK Freidig | 6:43 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Erling Falk | Oslostudentenes IK | 14:08 |
02 | Bjarne Sletten | BUL | 14:10 |
03 | Thor Helland | BUL | 14:20 |
8 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Thor Helland | BUL | 24:32 |
02 | Vidar Østreng | BFG | 24:33 |
03 | Odd Fuglem | Selbustrand | 24:33 |
Skogsløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ole Ellefsæter | Veldre | 1:03:46 |
02 | Ivar Malerud | Njaal | 1:05:22 |
03 | Tor Tjørnhom | Oslostudentenes IK | 1:05:55 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kjellfred Weum | IL i BUL | 14.6 |
02 | Ragnar Moland | Urædd | 14.8 |
03 | Thor Christiansen | SK Vidar | 15.0 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | John Skjelvaag | TIF Viking | 53.8 |
02 | Ragnar Moland | Urædd | 54.3 |
03 | Svein Knut Granum | Krødsherad | 54.8 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Thor Solberg | TIF Viking | 8:57.0 |
02 | Finn Sjølie | Kamp | 8:57.4 |
03 | Jan Voje | Gjerpen | 9:01.8 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Børge Dahle Harald Hæreid Odd Bergh Rønning Tollefsen | SK Freidig | 42.1 |
02 | Per Kr. Haugen Carl-Fredrik Bunæs Ola Syse Svein Lilleberg | IK Tjalve | 42.4 |
03 | Nils P. Guldseth Kjell O. Johnsen Jostein Nilsen Tore O. Johnsen | Ranheim IL | 42.5 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Åge Galgerud Arne Kvalheim Helge Pharo Carl-Fredrik Bunæs | IK Tjalve | 3:17.2 |
02 | Stein Tagge Odd Hyrum Oddvar Andersen Stein Ingvaldsen | SK Vidar | 3:20.0 |
03 | Ottar Midtkandal Knut Dolve Ernst Olsen Erik Wagner-Larsen | IL Gular | 3:21.4 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Helge Pleym Bjørn Husby Jon Olav Viste Ivar Isaksen | Oslostudentenes IK | 15:39.4 |
02 | Ivar Andreassen Knut Brustad Karsten Haugskott Thor Helland | IL i BUL | 15:40.4 |
03 | Helge Brekke Paul Bruvik Arne Risa Arne Hamarsland | IL Gular | 15:47.0 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Svein Lilleberg Ola Syse Helge Pharo Carl-Fredrik Bunæs | IK Tjalve | 1:56.2 |
02 | Thor Christiansen Odd Hyrum Oddvar Andersen Stein Ingvaldsen | SK Vidar | 1:57.0 |
03 | Finn Gravem Arne Gunnulfsen Thor Eckmann Terje Nordberg | Oslo Turn | 1:58.6 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Richard Badendyck | Oslostudentenes IK | 7.36 |
02 | Thor A. Tangen | Stabæk | 7.31 |
03 | Odd Bergh | SK Freidig | 7.12 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Terje Haugland | Haugesund IL | 1.98 |
02 | Arne Holm | Sør-Fron | 1.98 |
03 | Bjarte Holmeide | Tingvoll | 1.95 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Martin Jensen | IL i BUL | 15.78 |
02 | Odd Bergh | SK Freidig | 15.33 |
03 | Karl Johan Løwe | IK Tjalve | 15.15 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Reidulv Førde | IK Tjalve | 4.50 |
02 | Bjørn Morstøl | Rauma | 4.40 |
03 | Mikael Schie | Rakkestad | 4.40 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Bang Andersen | IL i BUL | 18.15 |
02 | Harald Lorentzen | IL Stein | 16.79 |
03 | Odd Leonardsen | Gjøvik | 15.47 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Tormod Lislerud | Ski IL | 51.04 |
02 | Stein Haugen | IL i BUL | 51.00 |
03 | Ragnar Skautvedt | IK Tjalve | 50.38 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Terje Thorslund | Oslo-Ørn | 75.68 |
02 | Arve Olsson | Oslo Turn | 71.68 |
03 | Nils Hjeltnes | Øystese | 71.64 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Oddvar Krogh | Sarpsborg IL | 60.64 |
02 | Sverre Strandli | Sarpsborg IL | 59.48 |
03 | Magne Føleide | Florø | 58.74 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.
- Einar Munthe-Kaas (red.) Sportsboken 1966, s. 92-99. Norsk Kunstforlag.
- friidrett.no: Årsstatistikk kvinner 1966