Sprint-VM på skøyter 2009, det 38. offisielle sprint-VM på skøyter siden det første i 1972, ble arrangert i Krylatskoje idrettshall i Moskva, Russland, den 17. og 18. januar 2009.
Både i herre- og kvinneklassen ble det mestre som ikke hadde en sprint-VM-tittel fra før. Shani Davis fra USA vant herrenes VM for første gang, og ble den andre mann som har vunnet både sprint-VM og allround-VM i karrieren. De to øvrige medaljørene, Keiichiro Nagashima og Simon Kuipers, tok også sine første medaljer i sprint-VM, og det var Japans beste plassering på åtte år. Den regjerende mester Lee Kyou-hyuk fra Sør-Korea lå på andreplass før siste 1000 meter, men falt.
Wang Beixing fra Kina vant dameklassen med nesten ett poengs margin, kom på pallen for første gang, og ble den første kineser som har vunnet sprint-VM siden Ye Qiaobo i 1993. Den regjerende mester Jenny Wolf tok sølv. 23-årige Yu Jing fra Kina, som debuterte internasjonalt seks uker før dette mesterskapet, vant bronse og sørget for at Kina vant to medaljer i sprint-VM for første gang gjennom tidene.
31 menn og 28 kvinner fra 16 nasjoner deltok.[1] Det var det første sprint-VM hvor antallet løpere på siste distanse var begrenset; bare 24 løpere kunne kvalifisere seg for siste distanse.
Dato | Distanser |
Lørdag 17. januar 2009 | 500 meter kvinner 500 meter menn 1000 meter kvinner 1000 meter menn |
Søndag 18. januar 2009 | 500 meter kvinner 500 meter menn 1000 meter kvinner 1000 meter menn |
Utvalgte deltakere
De følgende deltakerne hadde utmerket seg internasjonalt i de foregående sesongene. Løperne er rangert etter beste plassering fra tidligere sprint-VM.[2][3][4][5][6]
Menn
Navn | Land | 500m | 1000m |
Pers | SB | VC | Pers | SB | VC |
Erben Wennemars | Nederland | 34,68 | 35,82 | 0 p | 1.07,33 | 1.09,31 | 96 p (16.) |
Lee Kyou-hyuk | Sør-Korea | 34,31 | 34,68* | 461 p (3.) | 1.07,07 | 1.08,54* | 342 p (2.) |
Pekka Koskela | Finland | 34,50 | 34,88 | 360 p (7.) | 1.07,00 | 1.09,05 | 199 p (9.) |
Shani Davis | USA | 35,17 | 35,48 | 120 p (16.) | 1.07,03 | 1.08,74 | 530 p (1.) |
Dmitrij Lobkov | Russland | 34,35 | 35,07 | 361 p (6.) | 1.08,12 | 1.09,87 | 101 p (15.) |
Simon Kuipers | Nederland | 34,78 | 35,36 | 146 p (14.) | 1.07,39 | 1.09,26 | 280 p (5.) |
Keiichiro Nagashima | Japan | 34,59 | 34,81 | 547 p (2.) | 1.08,15 | 1.09,32 | 202 p (8.) |
Mika Poutala | Finland | 34,39 | 35,13 | 415 p (5.) | 1.08,14 | 1.10,10
| 127 p (12.) |
Denny Morrison | Canada | 34,85 | 35,60 | 29 p (34.) | 1.07,24 | 1.09,18* | 320 p (3.) |
Jevgenij Lalenkov | Russland | 35,56 | 36,20 | 1 p (45.) | 1.07,50 | 1.09,04 | 70 p (20.) |
Lee Kang-seok | Sør-Korea | 34,20 | 35,18 | 283 p (8.) | 1.08,15 | 1.11,14 | 5 p (45.) |
Yu Fengtong | Kina | 34,49 | 34,91 | 606 p (1.) | 1.09,09 | 1.11,05 | 30 p (33.) |
Tucker Fredricks | USA | 34,31 | 34,93 | 207 p (11.) | 1.09,65 | 1.10,37* | 0 p |
Stefan Groothuis | Nederland | 35,47 | 35,47 | 85 p (20.) | 1.07,69 | 1.08,82 | 295 p (4.) |
Mark Tuitert | Nederland | 35,46 | 35,46 | 104 p (18.) | 1.07,94 | 1.09,44 | 166 p (10.) |
- Sesongbeste (SB) oppnådd på innendørsbaner høyere enn 1000 meter over havet merket med *
Wennemars, to ganger verdensmester i sprint, var uplassert i verdenscupen på 500 meter etter å ha blitt slått ut av det nederlandske laget.
Kvinner
Navn | Land | 500m | 1000m |
Pers | SB | VC | Pers | SB | VC |
Anni Friesinger | Tyskland | 37,77 | 39,71 | 0 p | 1.13,49 | 1.17,75 | 0 p |
Jennifer Rodriguez | USA | 37,87 | 39,23 | 26 p (31.) | 1.14,05 | 1.16,34 | 220 p (6.) |
Jenny Wolf | Tyskland | 37,02 | 37,60 | 685 p (1.) | 1.15,75 | 1.17,57 | 25 p (35.) |
Shihomi Shinya | Japan | 37,84 | 39,07 | 30 p (29.) | 1.15,51 | 1.18,15* | 124 p (16.) |
Laurine van Riessen | Nederland | 38,77 | 39,51 | 8 p (40.) | 1.15,53 | 1.17,20 | 300 p (4.) |
Annette Gerritsen | Nederland | 37,63 | 38,36 | 370 p (3.) | 1.14,69 | 1.17,24 | 159 p (10.) |
Sayuri Yoshii | Japan | 37,64 | 38,25 | 356 p (5.) | 1.14,40 | 1.15,70* | 178 p (8.) |
Tomomi Okazaki | Japan | 37,73 | 38,83 | 277 p (7.) | 1.15,19 | 1.18,26 | 113 p (16.) |
Wang Beixing | Kina | 37,21 | 37,63 | 340 p (6.) | 1.13,98 | 1.15,63* | 110 p (17.) |
Margot Boer | Nederland | 37,99 | 38,62 | 370 p (4.) | 1.15,20 | 1.17,70 | 93 p (19.) |
Shannon Rempel | Canada | 37,80 | 38,74 | 156 p (16.) | 1.15,00 | 1.15,70* | 361 p (3.) |
Lee Sang-hwa | Sør-Korea | 37,81 | 38,12 | 590 p (2.) | 1.16,63 | 1.18,02* | 119 p (15.) |
Jekaterina Lobysjeva | Russland | 38,75 | 39,06 | 63 p (26.) | 1.15,88 | 1.17,55 | 194 p (7.) |
Jekaterina Malysjeva | Russland | 38,87 | 38,87* | 215 p (10.) | 1.17,04 | 1.17,04* | 101 p (18.) |
Monique Angermüller | Tyskland | 38,80 | 38,92 | 122 p (18.) | 1.16,37 | 1.17,29 | 259 p (5.) |
Jin Peiyu | Kina | 38,52 | 38,72 | 122 p (17.) | 1.16,68 | 1.17,58 | 140 p (11.) |
Yu Jing | Kina | 38,63 | 38,63 | 200 p (11.) | 1.17,37 | 1.17,37 | 160 p (9.) |
- Sesongbeste (SB) oppnådd på innendørsbaner høyere 1000 meter enn havet merket med *
Friesinger, som vant VM i 2007, gjorde sin debut for sesongen. Hun ble skadet i kneet i juli og kunne ikke konkurrere i de siste månedene av 2008.
1. dag
500 meter
Kvinner[7] Plass | Navn | Land | Tid | 1 | Jenny Wolf | Tyskland | 38,00 | 2 | Wang Beixing | Kina | 38,10 | 3 | Lee Sang-hwa | Sør-Korea | 38,33 | 4 | Yu Jing | Kina | 38,42 | 5 | Julija Nemaja | Russland | 38,55 | 6 | Jin Peiyu | Kina | 38,57 | 7 | Shihomi Shinya | Japan | 38,71 | 8 | Margot Boer | Nederland | 38,86 | 9 | Laurine van Riessen | Nederland | 38,95 | 9 | Tomomi Okazaki | Japan | 38,95 | | Menn[8] Plass | Navn | Land | Tid | 1 | Lee Kyou-hyuk | Sør-Korea | 34,96 | 2 | Keiichiro Nagashima | Japan | 35,01 | 3 | Yu Fengtong | Kina | 35,08 | 4 | Tucker Fredricks | USA | 35,10 | 5 | Pekka Koskela | Finland | 35,27 | 6 | Simon Kuipers | Nederland | 35,44 | 7 | Dmitrij Lobkov | Russland | 35,46 | 8 | Lee Kang-seok | Sør-Korea | 35,47 | 9 | Lee Ki-ho | Sør-Korea | 35,58 | 10 | Shani Davis | USA | 35,63 | |
1000 meter
Kvinner[9] Plass | Navn | Land | Tid | 1 | Margot Boer | Nederland | 1.16,29 | 2 | Anni Friesinger | Tyskland | 1.16,48 | 3 | Wang Beixing | Kina | 1.16,53 | 4 | Annette Gerritsen | Nederland | 1.16,82 | 5 | Laurine van Riessen | Nederland | 1.16,95 | 6 | Sayuri Yoshii | Japan | 1.17,05 | 7 | Yu Jing | Kina | 1.17,07 | 8 | Jin Peiyu | Kina | 1.17,31 | 9 | Shihomi Shinya | Japan | 1.17,47 | 10 | Jenny Wolf | Tyskland | 1.17,58 | | Menn[10] Plass | Navn | Land | Tid | 1 | Shani Davis | USA | 1.08,84 | 2 | Simon Kuipers | Nederland | 1.08,93 | 3 | Stefan Groothuis | Nederland | 1.09,32 | 4 | Keiichiro Nagashima | Japan | 1.09,41 | 5 | Lee Kyou-hyuk | Sør-Korea | 1.09,47 | 6 | Mark Tuitert | Nederland | 1.09,80 | 7 | Denny Morrison | Canada | 1.10,02 | 8 | Håvard Bøkko | Norge | 1.10,14 | 9 | Jevgenij Lalenkov | Russland | 1.10,26 | 10 | Konrad Niedźwiedzki | Polen | 1.10,37 | |
Sammenlagt etter 1. dag
Kvinner[11] Plass | Navn | Land | Poeng | 1 | Wang Beixing | Kina | 76,3655 | 2 | Jenny Wolf | Tyskland | 76,790 | 3 | Yu Jing | Kina | 76,955 | 4 | Margot Boer | Nederland | 77,005 | 5 | Jin Peiyu | Kina | 77,225 | 6 | Anni Friesinger | Tyskland | 77,320 | 7 | Laurine van Riessen | Nederland | 77,425 | 8 | Shihomi Shinya | Japan | 77,445 | 9 | Sayuri Yoshii | Japan | 77,605 | 10 | Lee Sang-hwa | Sør-Korea | 77,670 | | Menn[12] Plass | Navn | Land | Poeng | 1 | Lee Kyou-hyuk | Sør-Korea | 69,695 | 2 | Keiichiro Nagashima | Japan | 69,715 | 3 | Simon Kuipers | Nederland | 69,905 | 4 | Shani Davis | USA | 70,050 | 5 | Pekka Koskela | Finland | 70,530 | 6 | Mark Tuitert | Nederland | 70,590 | 7 | Dmitrij Lobkov | Russland | 70,745 | 8 | Tucker Fredricks | USA | 70,785 | 9 | Lee Kang-seok | Sør-Korea | 70,910 | 10 | Mika Poutala | Finland | 71,020 | |
2. dag
500 meter
Kvinner[13] Plass | Navn | Land | Tid | 1 | Jenny Wolf | Tyskland | 37,86 | 2 | Wang Beixing | Kina | 37,91 | 3 | Lee Sang-hwa | Sør-Korea | 38,38 | 4 | Yu Jing | Kina | 38,40 | 5 | Annette Gerritsen | Nederland | 38,49 | 6 | Julija Nemaja | Russland | 38,65 | 7 | Jin Peiyu | Kina | 38,68 | 8 | Sayuri Yoshii | Japan | 38,79 | 9 | Margot Boer | Nederland | 38,83 | 10 | Tomomi Okazaki | Japan | 38,89 | 10 | Shihomi Shinya | Japan | 38,89 | | Menn[14] Plass | Navn | Land | Tid | 1 | Keiichiro Nagashima | Japan | 34,91 | 2 | Yu Fengtong | Kina | 34,94 | 3 | Mika Poutala | Finland | 35,14 | 4 | Pekka Koskela | Finland | 35,15 | 5 | Lee Kyou-hyuk | Sør-Korea | 35,16 | 6 | Shani Davis | USA | 35,18 | 7 | Tadashi Obara | Japan | 35,27 | 8 | Lee Kang-seok | Sør-Korea | 35,31 | 9 | Jamie Gregg | Canada | 35,40 | 10 | Dmitrij Lobkov | Russland | 35,53 | |
Sammenlagt etter 3 løp
Kvinner[15] Plass | Navn | Land | Poeng | 1 | Wang Beixing | Kina | 114,275 | 2 | Jenny Wolf | Tyskland | 114,650 | 3 | Yu Jing | Kina | 115,355 | 4 | Margot Boer | Nederland | 115,855 | 5 | Jin Peiyu | Kina | 115,905 | 6 | Lee Sang-hwa | Sør-Korea | 116,050 | 7 | Shihomi Shinya | Japan | 116,335 | 8 | Sayuri Yoshii | Japan | 116,395 | 9 | Anni Friesinger | Tyskland | 116,660 | 10 | Julija Nemaja | Russland | 117,010 | | Menn[16] Plass | Navn | Land | Poeng | 1 | Keiichiro Nagashima | Japan | 104,625 | 2 | Lee Kyou-hyuk | Sør-Korea | 104,855 | 3 | Shani Davis | USA | 105,230 | 4 | Simon Kuipers | Nederland | 105,675 | 5 | Pekka Koskela | Finland | 105,680 | 6 | Mika Poutala | Finland | 106,160 | 7 | Lee Kang-seok | Sør-Korea | 106,220 | 8 | Dmitrij Lobkov | Russland | 106,275 | 9 | Tucker Fredricks | USA | 106,325 | 10 | Tadashi Obara | Japan | 106,445 | |
1000 meter
Kvinner[17] Plass | Navn | Land | Tid | 1 | Anni Friesinger | Tyskland | 1.16,01 | 2 | Wang Beixing | Kina | 1.16,40 | 3 | Margot Boer | Nederland | 1.16,66 | 4 | Yu Jing | Kina | 1.16,77 | 5 | Laurine van Riessen | Nederland | 1.16,81 | 6 | Sayuri Yoshii | Japan | 1.16,83 | 7 | Shannon Rempel | Canada | 1.17,03 | 8 | Jennifer Rodriguez | USA | 1.17,27 | 9 | Jin Peiyu | Kina | 1.17,37 | 10 | Jenny Wolf | Tyskland | 1.17,52 | | Menn[18] Plass | Navn | Land | Tid | 1 | Shani Davis | USA | 1.08,66 | 2 | Denny Morrison | Canada | 1.08,77 | 3 | Jevgenij Lalenkov | Russland | 1.09,52 | 4 | Simon Kuipers | Nederland | 1.09,55 | 5 | Stefan Groothuis | Nederland | 1.09,70 | 6 | Pekka Koskela | Finland | 1.09,80 | 7 | Tadashi Obara | Japan | 1.09,94 | 8 | Keiichiro Nagashima | Japan | 1.10,19 | 9 | Mark Tuitert | Nederland | 1.10,21 | 10 | Dmitrij Lobkov | Russland | 1.10,30 | |
Sluttresultat
Kvinner Plass | Navn | Land | 500 m (1) | 1000 m (1) | 500 m (2) | 1000 m (2) | Tidspoeng |
Gull | Wang Beixing | Kina | 38,10 (2.) | 1.16,53 (3.) | 37,91 (2.) | 1.16,40 (2.) | 152,475 |
Sølv | Jenny Wolf | Tyskland | 38,00 (1.) | 1.17,58 (10.) | 37,86 (1.) | 1.17,52 (10.) | 153,410 |
Bronse | Yu Jing | Kina | 38,42 (4.) | 1.17,07 (7.) | 38,40 (4.) | 1.16,77 (4.) | 153,740 |
4 | Margot Boer | Nederland | 38,86 (8.) | 1.16,29 (1.) | 38,83 (9.) | 1.16,66 (3.) | 154,165 |
5 | Jin Peiyu | Kina | 38,57 (6.) | 1.17,31 (8.) | 38,68 (7.) | 1.17,37 (9.) | 154,590 |
6 | Anni Friesinger | Tyskland | 39,08 (12.) | 1.16,48 (2.) | 39,34 (17.) | 1.16,01 (1.) | 154,665 |
7 | Sayuri Yoshii | Japan | 39,08 (12.) | 1.17,05 (6.) | 38,79 (8.) | 1.16,83 (6.) | 154,810 |
8 | Shihomi Shinya | Japan | 38,71 (7.) | 1.17,47 (9.) | 38,89 (10.) | 1.17,63 (12.) | 155,150 |
9 | Lee Sang-hwa | Sør-Korea | 38,33 (3.) | 1.18,68 (17.) | 38,38 (3.) | 1.18,35 (17.) | 155,225 |
10 | Laurine van Riessen | Nederland | 38,95 (9.) | 1.16,95 (5.) | 39,71 (20.) | 1.16,81 (5.) | 155,540 |
11 | Monique Angermüller | Tyskland | 39,17 (14.) | 1.17,74 (11.) | 39,01 (12.) | 1.17,80 (13.) | 155,950 |
12 | Natasja Bruintjes | Nederland | 39,33 (16.) | 1.17,78 (12.) | 39,04 (13.) | 1.17,53 (11.) | 156,025 |
13 | Tomomi Okazaki | Japan | 38,95 (9.) | 1.18,41 (16.) | 38,89 (10.) | 1.18,50 (19.) | 156,295 |
14 | Shannon Rempel | Canada | 39,41 (17.) | 1.18,06 (15.) | 39,36 (18.) | 1.17,03 (7.) | 156,315 |
15 | Julija Nemaja | Russland | 38,55 (5.) | 1.19,62 (22.) | 38,65 (6.) | 1.19,11 (21.) | 156,565 |
16 | Lee Bo-ra | Sør-Korea | 39,04 (11.) | 1.18,96 (19.) | 39,11 (14.) | 1.18,26 (15.) | 156,760 |
17 | Jennifer Rodriguez | USA | 39,69 (21.) | 1.17,91 (14.) | 39,54 (19.) | 1.17,27 (8.) | 156,820 |
18 | Jekaterina Malysjeva | Russland | 39,23 (15.) | 1.19,10 (20.) | 39,12 (15.) | 1.18,14 (14.) | 156,970 |
19 | Jekaterina Lobysjeva | Russland | 39,45 (18.) | 1.17,83 (13.) | 39,97 (24.) | 1.18,38 (18.) | 157,525 |
20 | Heather Richardson | USA | 39,60 (19.) | 1.19,20 (21.) | 39,25 (16.) | 1.18,29 (16.) | 157,595 |
21 | Heike Hartmann | Tyskland | 39,62 (20.) | 1.18,91 (18.) | 39,73 (22.) | 1.19,23 (22.) | 158,420 |
22 | Ahn Jee-min | Sør-Korea | 39,88 (22.) | 1.20,61 (24.) | 39,71 (20.) | 1.19,62 (23.) | 159,705 |
23 | Hege Bøkko | Norge | 40,43 (25.) | 1.20,22 (23.) | 40,68 (27.) | 1.19,04 (20.) | 160,740 |
24 | Tamara Oudenaarden | Canada | 40,24 (23.) | 1.20,84 (25.) | 39,80 (23.) | 1.20,75 (24.) | 160,835 |
25 | Kerry Dankers | Canada | 40,36 (24.) | 1.21,01 (26.) | 40,17 (25.) | | 121,035 |
26 | Paulina Wallin | Sverige | 40,93 (26.) | 1.23,76 (28.) | 40,20 (26.) | | 123,010 |
27 | Jelena Myagkikh | Ukraina | 42,14 (27.) | 1.22,13 (27.) | 41,84 (28.) | | 125,045 |
- | Annette Gerritsen | Nederland | diskv. | 1.16,82 (4.) | 38,49 (5.) | | |
Menn Plass | Navn | Land | 500 m (1) | 1000 m (1) | 500 m (2) | 1000 m (2) | Tidspoeng |
Gull | Shani Davis | USA | 35,63 (10.) | 1.08,84 (1.) | 35,18 (6.) | 1.08,66 (1.) | 139,560 |
Sølv | Keiichiro Nagashima | Japan | 35,01 (2.) | 1.09,41 (4.) | 34,91 (1.) | 1.10,19 (8.) | 139,720 |
Bronse | Simon Kuipers | Nederland | 35,44 (6.) | 1.08,93 (2.) | 35,77 (16.) | 1.09,55 (4.) | 140,450 |
4 | Pekka Koskela | Finland | 35,27 (5.) | 1.10,52 (11.) | 35,15 (4.) | 1.09,80 (6.) | 140,580 |
5 | Denny Morrison | Canada | 36,02 (17.) | 1.10,02 (7.) | 35,71 (14.) | 1.08,77 (2.) | 141,125 |
6 | Mika Poutala | Finland | 35,67 (11.) | 1.10,70 (15.) | 35,14 (3.) | 1.10,42 (14.) | 141,370 |
7 | Tadashi Obara | Japan | 35,85 (15.) | 1.10,65 (14.) | 35,27 (7.) | 1.09,94 (7.) | 141,415 |
8 | Dmitrij Lobkov | Russland | 35,46 (7.) | 1.10,57 (12.) | 35,53 (10.) | 1.10,30 (10.) | 141,425 |
9 | Mark Tuitert | Nederland | 35,69 (13.) | 1.09,80 (6.) | 35,94 (17.) | 1.10,21 (9.) | 141,650 |
10 | Tucker Fredricks | USA | 35,10 (4.) | 1.11,37 (22.) | 35,54 (11.) | 1.11,07 (18.) | 141,860 |
11 | Yu Fengtong | Kina | 35,08 (3.) | 1.12,88 (27.) | 34,94 (2.) | 1.10,82 (15.) | 141,870 |
12 | Lee Kang-seok | Sør-Korea | 35,47 (8.) | 1.10,88 (17.) | 35,31 (8.) | 1.11,34 (22.) | 141,890 |
13 | Jamie Gregg | Canada | 35,67 (11.) | 1.10,89 (18.) | 35,40 (9.) | 1.11,30 (21.) | 142,165 |
14 | Kyle Parrott | Canada | 35,89 (16.) | 1.10,80 (16.) | 35,73 (15.) | 1.10,39 (12.) | 142,215 |
15 | Lee Ki-ho | Sør-Korea | 35,58 (9.) | 1.11,23 (21.) | 35,60 (13.) | 1.11,18 (20.) | 142,385 |
16 | Jevgenij Lalenkov | Russland | 36,39 (22.) | 1.10,26 (9.) | 36,18 (20.) | 1.09,52 (3.) | 142,460 |
17 | Konrad Niedźwiedzki | Polen | 36,24 (19.) | 1.10,37 (10.) | 36,17 (19.) | 1.10,32 (11.) | 142,755 |
18 | Stefan Groothuis | Nederland | 38,06 (30.) | 1.09,32 (3.) | 35,59 (12.) | 1.09,70 (5.) | 143,160 |
19 | Håvard Bøkko | Norge | 36,58 (24.) | 1.10,14 (8.) | 36,49 (24.) | 1.10,41 (13.) | 143,345 |
20 | Christoffer Fagerli Rukke | Norge | 36,27 (20.) | 1.10,60 (13.) | 36,37 (23.) | 1.10,83 (16.) | 143,355 |
21 | Nico Ihle | Tyskland | 36,12 (18.) | 1.12,00 (25.) | 36,01 (18.) | 1.11,16 (19.) | 143,710 |
22 | Samuel Schwarz | Tyskland | 36,51 (23.) | 1.10,97 (19.) | 37,49 (28.) | 1.11,06 (17.) | 145,015 |
23 | Takaharu Nakajima | Japan | 35,82 (14.) | 1.11,59 (24.) | 36,27 (21.) | 1.15,08 (23.) | 145,425 |
24 | Lee Kyou-hyuk | Sør-Korea | 34,96 (1.) | 1.09,47 (5.) | 35,16 (5.) | diskv. | |
25 | Daniel Friberg | Sverige | 37,00 (28.) | 1.11,57 (23.) | 36,72 (26.) | | 109,505 |
26 | Philip Brojaka | Storbritannia | 36,79 (26.) | 1.12,33 (26.) | 36,66 (25.) | | 109,615 |
27 | Vladimir Sjerstjuk | Kasakhstan | 36,99 (27.) | 1.13,43 (28.) | 36,91 (27.) | | 110,615 |
28 | José Ignacio Fazio | Argentina | 37,61 (29.) | 1.14,28 (29.) | 37,86 (29.) | | 112,610 |
- | Joel Eriksson | Sverige | 36,74 (25.) | 1.11,11 (20.) | startet ikke | | |
- | Maciej Ustynowicz | Polen | 36,27 (20.) | diskv. | 36,27 (21.) | | |
- | Erben Wennemars | Nederland | ikke til mål | | | | |
Referanser
- ^ ESSENT ISU WORLD SPRINT SPEED SKATING CHAMPIONSHIPS 2009 Arkivert 2009-01-22, hos Wayback Machine., hentet 17. januar 2009
- ^ Speedskatingresults.com, John McClennan, hentet 17. januar 2009
- ^ WORLD CUP MEN 500 Arkivert 2008-12-11, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
- ^ WORLD CUP MEN 1000 Arkivert 2008-12-12, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
- ^ WORLD CUP LADIES 500 Arkivert 2008-12-11, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
- ^ WORLD CUP LADIES 1000 Arkivert 2008-12-12, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
- ^ MOSCOW LAPTIME LADIES 500m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
- ^ MOSCOW LAPTIME MEN 500m. Arkivert 2016-03-04, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
- ^ MOSCOW LAPTIME LADIES 1000m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
- ^ MOSCOW LAPTIME MEN 1000m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
- ^ MOSCOW LAPTIME LADIES 1000m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
- ^ MOSCOW LAPTIME MEN 1000m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
- ^ MOSCOW LAPTIME LADIES 500m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
- ^ MOSCOW LAPTIME MEN 500m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
- ^ MOSCOW LAPTIME LADIES 500m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
- ^ MOSCOW LAPTIME MEN 500m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
- ^ MOSCOW LAPTIME LADIES 1000m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
- ^ MOSCOW LAPTIME MEN 1000m.[død lenke], ISU, hentet 17. januar 2009
Kilder
- (en) Drama on the ice as Davis and Wang crowned World Sprint Champions Publisert 19. jan 2009. AIPSMedia.com Besøkt 20. apr 2011.
Sprint-VM på skøyter 2009 |
---|
|
|
---|
ISU-mesterskap * | | |
---|
Offisielle Sprint-VM | |
---|
Offisielle Sammenlagt-VM (sprint og allround) | |
---|
Mesterskapsrekorder i sprint-VMFra-og-med 2020 så blir mesterskapene avholdt samtidig i samme stevne som allround-VM og bare annethvert år i partallsår. * ISU-mesterskapene i 1970 og 1971 er senere godkjent som offisielle verdensmesterskap i sprint av ISU. |
|
---|
ISU - mestere | |
---|
Verdens- mestere | |
---|
Mester = 1970 - 1986 = Vinner av tre av fire distanser, ellers laveste poengssum. • 0Mester = 1987 - nåtid = Kun laveste poengssum. Fra-og-med 2020 så blir mesterskapene avholdt samtidig i samme stevne som allround-VM og bare annethvert år i partallsår. |
|
---|
ISU - mestere | |
---|
Verdens- mestere | |
---|
Mester = 1970 - 1986 = Vinner av tre av fire distanser, ellers laveste poengssum. • 0Mester = 1987 - nåtid = Kun laveste poengssum. Fra-og-med 2020 så blir mesterskapene avholdt samtidig i samme stevne som allround-VM og bare annethvert år i partallsår. |
Autoritetsdata