4 × 100 meter stafett för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1996
Friidrott vid OS 1996 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
4 x 100 meter stafett för herrar vid olympiska sommarspelen 1996 i Atlanta avgjordes 2-3 augusti.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
4 x 100 meter | Kanada Robert Esmie Glenroy Gilbert Bruny Surin Donovan Bailey Carlton Chambers* | 37,69 | USA Jon Drummond Tim Harden Michael Marsh Dennis Mitchell Tim Montgomery* | 38,05 | Brasilien Arnaldo da Silva Robson da Silva Édson Ribeiro André da Silva | 38,41 |
Resultat
Slutliga resultat
Placering | Land | IIdrottare | Final | Bana |
---|---|---|---|---|
Kanada | • Robert Esmie • Glenroy Gilbert • Bruny Surin • Donovan Bailey | 37,69 | 6 | |
USA | • Jon Drummond • Tim Harden • Michael Marsh • Dennis Mitchell | 38,05 | 4 | |
Brasilien | • Arnaldo da Silva • Robson da Silva • Édson Ribeiro • André da Silva | 38,41 | 3 | |
4. | Ukraina | • Konstantin Rurak • Sergij Osovytj • Oleg Kramarenko • Vladyslav Dolohodin | 38,55 | 7 |
5. | Sverige | • Peter Karlsson • Torbjörn Mårtensson • Lars Hedner • Patrik Strenius | 38,67 | 2 |
6. | Kuba | • Andrés Simón • Joel Lamela • Joel Isasi • Luis Alberto Pérez | 39,39 | 5 |
— | Frankrike | • Hermann Lomba • Regis Groisard • Pascal Theophile • Needy Guims | DNF | 8 |
— | Ghana | • Aziz Zakari • Christian Nsiah • Albert Agyemang • Emmanuel Tuffour | DNS | 1 |
Icke-kvalificerade
Placering | Land | Idrottare | Semi | Försök |
---|---|---|---|---|
— | Sierra Leone | • Pierre Lisk • Tom Ganda • Josephus Thomas • Sanusi Turay | 38,91 | 38,98 |
— | Spanien | • Frutos Feo • Venancio José • Jordi Mayoral • Francisco Navarro | 38.91 | 39.35 |
— | Elfenbenskusten | • Frank Waota • Ahmed Douhou • Éric Pacôme N'Dri • Ibrahim Meité | 38.99 | 39.43 |
— | Tyskland | • Michael Huke • Marc Blume • Holger Blume • Florian Schwarthoff | DNF | 38.77 |
— | Nigeria | • Deji Aliu • Osmond Ezinwa • Francis Obikwelu • Davidson Ezinwa | DNF | 39.47 |
— | Australien | • Paul Henderson • Tim Jackson • Steve Brimacombe • Rod Mapstone | DSQ | 38.93 |
— | Bahamas | • Renward Wells • Dwight Ferguson • Iram Lewis • Andrew Tynes | DSQ | 39.38 |
— | Jamaica | • Leon Gordon • Michael Green • Percival Spencer • Raymond Stewart | DSQ | 39.21 |
— | Togo | • Teko Folligan • Boevi Lawson • Justin Ayassou • Kossi Akoto | DNQ | 39.56 |
— | Österrike | • Martin Schützenauer • Martin Lachkovics • Thomas Griesser • Christoph Poestinger | DNQ | 39.80 |
— | Thailand | • Sayan Namwong • Worasit Vechaphut • Kongdech Natenee • Ekkachai Janthana | DNQ | 39.80 |
— | Kamerun | • Alfred Moussambani • Benjamin Sirimou • Issa-Aimé Nthépé • Claude Toukene-Guebogo | DNQ | 39.81 |
— | Gabon | • Patrick Mocci Raoumbé • Antoine Boussombo • Charles Tayot • Eric Ebang | DNQ | 39.97 |
— | Cypern | • Loucas Spyrou • Anninos Marcoullides • Prodromos Katsantonis • Yiannis Zisimides | DNQ | 40.06 |
— | Saint Kitts och Nevis | • Ricardo Liddie • Bertram Haynes • Kim Collins • Alain Maxime Isaiah | DNQ | 40.12 |
— | Liberia | • Kouty Mawenh • Sayon Cooper • Edward Dosa-Wea Neufville • Robert Dennis | DNQ | 40.18 |
— | Fiji | • Solomone Bole • Jone Delai • Henry Semiti • Soloveni Nakaunicina | DNQ | 40.23 |
— | Saint Vincent och Grenadinerna | • Erasto Sampson • Joel Mascoll • Eswort Coombs • Kahlil Cato | DNQ | 40.54 |
— | Benin | • Arcadius Fanou • Pascal Dangbo • Issa Alassane Ousseni • Eric Agueh | DNQ | 40.79 |
— | Mauritius | • Arnaud Casquette • Dominique Meyepa • Bruno Potanah • Barnabe Jolicoeur | DNQ | 40.92 |
— | Brittiska Jungfruöarna | • Ralston Varlack • Keita Cline • Willys Todman • Mario Todman | DNQ | 41.26 |
— | Gambia | • Momodou Sarr • Dawda Jallow • Cherno Sowe • Pa Modou Gai | DNQ | 41.80 |
— | Laos | • Poutavanh Phengthalangsy • Thongdy Amnouayphone • Sisomphone Vongpharkdy • Souliyasak Ketkeolatsami | DNQ | 44.14 |
— | Ekvatorialguinea | • Ponciano Mbomio • Casimiro Nze • Bonifacio Edu • Gus Envela, Jr. | DNQ | 45.63 |
— | Storbritannien | • Tony Jarrett • Darren Braithwaite • Darren Campbell • Owusu Dako | DNQ | DNF |
— | Papua Nya Guinea | • Allan Akia • Peter Pulu • Amos Ali • Subul Babo | DNQ | DNF |
— | Italien | • Giovanni Puggioni • Ezio Madonia • Angelo Cipolloni • Sandro Floris | DNQ | DNF |
— | Grekland | • Alexandros Yenovelis • Thomas Sbokos • George Panayiotopoulos • Alexandros Alexopoulos | DNQ | DSQ |
— | Japan | • Koji Ito • Hiroyasu Tsuchie • Satoru Inoue • Nobuharu Asahara | DNQ | DSQ |
— | Nya Zeeland | • Chris Donaldson • Mark Keddell • Augustine Nketia • Matthew Coad | - | DNS |
— | Qatar | • Saed Al-Rahim | -' | DNS |
Referenser
- Resultat
|