Kina i olympiska sommarspelen 2008
| ||||||
Kommitté | Kinas Olympiska Kommitté | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking | ||||||
Deltagare | 639 deltagare i 28 grenar | |||||
Fanbärare | Yao Ming (öppning) Zhang Ning (avslutning) | |||||
| ||||||
| ||||||
Kina i olympiska sommarspelen | ||||||
1952 • 1956–1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 | ||||||
Kina i olympiska vinterspelen | ||||||
1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 | ||||||
Kina i andra olympiska spel | ||||||
Republiken Kina (1932-1948) |
Kina i olympiska sommarspelen 2008 bestod av hela 639 idrottare som blivit uttagna av Kinas olympiska kommitté. Kina stod som värdland för olympiska sommarspelen 2008 och har direktplats i alla laggrenar under spelen.[1]
Badminton
- Huvudartikel: Badminton vid olympiska sommarspelen 2008
- Herrar
Namn | Gren | 32-delsfinal | 16-delsfinal | 8-delsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Plats | ||
(3) Bao Chunlai | Singel | Cordón (GUA) W 21-17, 21-16 | Wacha (POL) W 21-11, 19-21, 21-13 | Lee (KOR) L 21-23, 11-21 | Gick inte vidare | |||
(4) Chen Jin | Singel | Moody (NZL) W 21-9, 21-1 | Kehlhoffner (FRA) W 21-10, 21-6 | Hsieh (TPE) W 21-8, 21-14 | Lin (CHN) L 12-21, 18-21 | Lee (KOR) W 21-16, 12-21, 21-14 | ||
(1) Lin Dan | Singel | Ng (HKG) W 21-16, 21-13 | Park (KOR) W 21-8, 21-11 | Gade (DEN) W 21-13, 21-16 | Chen (CHN) W 21-12, 21-18 | Lee (MAS) W 21-12, 21-8 | ||
(2) Fu Haifeng Cai Yun | Dubbel | Eriksen och Hansen (DEN) W 21-12, 21-11 | Bach och Malaythong (USA) W 21-9, 21-10 | Lee och Hwang (KOR) W 22-20, 21-8 | (1) Kido och Setiawan (INA) L 21-12, 11-21, 16-21 | |||
Guo Zhendong Xie Zhongbo | Dubbel | (1) Kido och Setiawan (INA) L 20-22, 21-10, 17-21 | Gick inte vidare |
- Damer
Namn | Gren | 32-delsfinal | 16-delsfinal | 8-delsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Plats | |||
(3) Lu Lan | Singel | Kune (MRI) W 21-1, 21-3 | Rice (KAN) W 21-7, 21-12 | Wong (MAS) W 21-7, 29-27 | Xie (CHN) L 21-7, 10-21, 12-21 | Yulianti (INA) L 21-11, 13-21, 15-21 | 4 | ||
(1) Xie Xingfang | Singel | Cheng (TPE) W 21-1, 21-9 | Olga (BLR) W 21-16, 21-15 | Xu (GER) W 21-19, 22-20 | Lu (CHN) W 7-21, 21-10, 21-12 | Zhang (CHN) L 12-21, 21-10, 18-21 | |||
(2) Zhang Ning | Singel | Ponsana (THA) W 21-23, 21-17, 21-7 | Jun (KOR) W 21-11, 21-12 | Pi (FRA) W 21-8, 19-21, 21-19 | Yulianti (INA) W 21-15, 21-15 | Xie (CHN) W 21-12, 10-21, 21-18 | |||
(2) Du Jing Yu Yang | Dubbel | (2) Ha and Kim (KOR) W 21-11, 16-21, 21-15 | Ogura and Shiota (JPN) W 21-8 21-5 | Zhang and Wei (CHN) W 21-19 21-12 | K Lee and H Lee (KOR) W 21-15 21-13 | ||||
(1) Yang Wei Zhang Jiewen | Dubbel | Natsir and Marissa (INA) W 21-19, 21-15 | Maeda and Suetsuna (JPN) L 21-8, 21-23, 14-21 | Gick inte vidare | |||||
(3) Zhang Yawen Wei Yili | Dubbel | Kristiansen and Juhl (DEN) W 21-19, 21-13 | Chien and Cheng (TPE) W 21-14, 21-18 | Du and Yu (CHN) L 19-21, 12-21 | Maeda and Suetsuna (JPN) W 21-17, 21-10 |
- Mixed
Namn | Gren | 32-delsfinal | 16-delsfinal | 8-delsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Plats | ||
(4) He Hanbin Yu Yang | Mixed | Clark and Kellogg (GBR) W 21-15, 21-8 | Mateusiak and Kostiuczyk (POL) W 22-20, 23-21 | Widianto and Natsir (INA) L 21-15, 11-21, 21-23 | Limpele and Marissa (INA) W 19-21, 21-17, 23-21 | |||
(2) Zheng Bo Gao Ling | Mixed | Robertson and Emms (GBR) L 16-21, 21-16, 19-21 | Gick inte vidare |
Baseball
- Huvudartikel: Baseboll vid olympiska sommarspelen 2008
Lag | G | W | L | RS | RA | Vinst% | GB | Tiebreaker |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sydkorea | 7 | 7 | 0 | 41 | 22 | 100% | - | - |
Kuba | 7 | 6 | 1 | 52 | 23 | 85,7% | 1 | - |
USA | 7 | 5 | 2 | 40 | 22 | 71,4% | 2 | - |
Japan | 7 | 4 | 3 | 30 | 14 | 57,1% | 3 | - |
Taiwan | 7 | 2 | 5 | 29 | 33 | 28,6% | 5 | 1-0 |
Kanada | 7 | 2 | 5 | 29 | 20 | 28,6% | 5 | 0-1 |
Nederländerna | 7 | 1 | 6 | 9 | 50 | 14,3% | 6 | 1-0 |
Kina | 7 | 1 | 6 | 14 | 60 | 14,3% | 6 | 0-1 |
Basketboll
- Huvudartikel: Basketboll vid olympiska sommarspelen 2008
- Herrar
Lag | V | F | PF | PA | PDiff | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|
USA | 5 | 0 | 515 | 354 | +161 | 10 |
Spanien | 4 | 1 | 418 | 369 | +49 | 9 |
Grekland | 3 | 2 | 415 | 375 | +40 | 8 |
Kina | 2 | 3 | 366 | 400 | -34 | 7 |
Tyskland | 1 | 4 | 330 | 390 | -60 | 6 |
Angola | 0 | 5 | 321 | 477 | -156 | 5 |
2008-08-10 | ||
USA | 101 – 70 | Kina |
2008-08-12 | ||
Kina | 75 – 85 (OT) | Spanien |
2008-08-14 | ||
Angola | 68 – 85 | Kina |
2008-08-16 | ||
Kina | 59 – 55 | Tyskland |
2008-08-18 | ||
Grekland | 91 – 77 | Kina |
Kvartsfinal | Semifinal | Final | |||||||||||
A2 | Argentina | 80 | |||||||||||
B3 | Grekland | 78 | |||||||||||
A2 | Argentina | 81 | |||||||||||
B1 | USA | 101 | |||||||||||
B1 | USA | 116 | |||||||||||
A4 | Australien | 85 | |||||||||||
B1 | USA | 118 | |||||||||||
B2 | Spanien | 107 | |||||||||||
B2 | Spanien | 72 | |||||||||||
A3 | Kroatien | 59 | |||||||||||
B2 | Spanien | 91 | Bronsmatch | ||||||||||
A1 | Litauen | 86 | |||||||||||
A1 | Litauen | 94 | A2 | Argentina | 87 | ||||||||
B4 | Kina | 68 | A1 | Litauen | 75 |
- Damer
Lag | V | F | PF | PA | PDiff | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|
USA | 5 | 0 | 491 | 276 | +215 | 10 |
Kina | 4 | 1 | 358 | 346 | +12 | 9 |
Spanien | 3 | 2 | 350 | 354 | -4 | 8 |
Tjeckien | 2 | 3 | 353 | 326 | +27 | 7 |
Nya Zeeland | 1 | 4 | 320 | 423 | -103 | 6 |
Mali | 0 | 5 | 255 | 402 | -147 | 5 |
2008-08-09 | ||
Kina | 67 – 64 | Spanien |
2008-08-11 | ||
Kina | 63 – 108 | USA |
2008-08-13 | ||
Kina | 80 – 63 | Nya Zeeland |
2008-08-15 | ||
Kina | 69 –48 | Mali |
2008-08-17 | ||
Kina | 79 – 63 | Tjeckien |
Kvartsfinal | Semifinal | Final | |||||||||||
A2 | Ryssland | 84 | |||||||||||
B3 | Spanien | 65 | |||||||||||
A2 | Ryssland | 52 | |||||||||||
B1 | USA | 67 | |||||||||||
B1 | USA | 104 | |||||||||||
A4 | Sydkorea | 60 | |||||||||||
B1 | USA | 118 | |||||||||||
A1 | Australien | 107 | |||||||||||
B2 | Kina | 77 | |||||||||||
A3 | Vitryssland | 62 | |||||||||||
B2 | Kina | 56 | Bronsmatch | ||||||||||
A1 | Australien | 90 | |||||||||||
A1 | Australien | 76 | A2 | Ryssland | 94 | ||||||||
B4 | Tjeckien | 46 | B2 | Kina | 81 |
Bordtennis
- Huvudartikel: Bordtennis vid olympiska sommarspelen 2008
- Singel, herrar
Idrottare | Gren | Grundomgång | Omgång 1 | Omgång 2 | Omgång 3 | Omgång 4 | Kvartsfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | |||
Ma Lin | Singel | Tokic (SLO) W 4-0 | Kreanga (GRE) W 4-0 | Oh (KOR) W 4-0 | Wang L. (CHN) W 4-2 | Wang H. (CHN) W 4-1 | ||||
Wang Hao | Singel | Chen (AUT) W 4-0 | Kan (JPN) W 4-1 | Ko (HKG) W 4-1 | Persson (SWE) W 4-1 | Ma (CHN) L 1-4 | ||||
Wang Liqin | Singel | Błaszczyk (POL) W 4-0 | Schlager (AUT) W 4-0 | Ruiwu (CRO) W 4-0 | Ma (CHN) L 2-4 | Persson (SWE) W 4-0 |
- Lag, herrar
Lag | Poäng | Matcher | Vinster | Förluster | GW | GL |
---|---|---|---|---|---|---|
Kina | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 0 |
Österrike | 5 | 3 | 2 | 1 | 6 | 3 |
Grekland | 4 | 3 | 1 | 2 | 3 | 6 |
Australien | 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 9 |
13 augusti
Kina | 3–0 | Grekland |
14 augusti
Kina | 3–0 | Australien |
Kina | 3–0 | Österrike |
Semifinaler | Final | ||||||||||||
1 | Kina | 3 | 3 | 3 | |||||||||
2 | Sydkorea | 2 | 1 | 0 | |||||||||
1 | Kina | 3 | 3 | 3 | |||||||||
4 | Tyskland | 0 | 1 | 1 | |||||||||
4 | Tyskland | 3 | 3 | 1 | |||||||||
5 | Japan | 2 | 1 | 3 | |||||||||
- Singel, damer
Idrottare | Gren | Grundomgång | Omgång 1 | Omgång 2 | Omgång 3 | Omgång 4 | Kvartsfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | |||
Guo Yue | Singel | Lau (HKG) W 4-0 | Li (NED) W 4-0 | Wu (DOM) W 4-0 | Wang (CHN) L 2-4 | Li (SIN) W 4-2 | ||||
Wang Nan | Singel | Pota (HUN) W 4-0 | Park (KOR) W 4-2 | Tie (HKG) W 4-1 | Guo (CHN) W 4-2 | Zhang (CHN) L 1-4 | ||||
Zhang Yining | Singel | Paŭlovitj (BLR) W 4-0 | Fukuhara (JPN) W 4-1 | Feng (SIN) W 4-1 | Li (SIN) W 4-1 | Wang (CHN) W 4-1 |
- Lag, damer
Lag | Poäng | Matcher | Vinster | Förluster | GW | GL |
---|---|---|---|---|---|---|
Kina | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 0 |
Österrike | 5 | 3 | 2 | 1 | 6 | 3 |
Kroatien | 4 | 3 | 1 | 2 | 3 | 7 |
Dominikanska republiken | 3 | 3 | 0 | 3 | 1 | 9 |
13 augusti
Kina | 3–0 | Kroatien |
Kina | 3–0 | Dominikanska republiken |
14 augusti
Kina | 3–0 | Österrike |
Semifinaler | Final | ||||||||||||
1 | Kina | 3 | 3 | 3 | |||||||||
3 | Hongkong | 0 | 0 | 0 | |||||||||
1 | Kina | 3 | 3 | 3 | |||||||||
2 | Singapore | 1 | 1 | 0 | |||||||||
2 | Singapore | 3 | 2 | 3 | |||||||||
4 | Sydkorea | 0 | 3 | 0 | |||||||||
Boxning
- Huvudartikel: Boxning vid olympiska sommarspelen 2008
Tävlande | Viktklass | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | |||
Zou Shiming | Lätt flugvikt | Bermudez Salas (VEN) W 15-2 | Oubaali (FRA) W +3-3 | Zhakypov (KAZ) W 9-4 | Barnes (IRL) W 15-0 | Serdamba (MGL) W Retired | |
Gu Yu | Bantamvikt | Murray (GBR) W 17-7 | Gojan (MDA) L 6-13 | Gick inte vidare | |||
Li Yang | Fjädervikt | Conceiçao (BRA) W 12-4 | Porozo (ECU) W 6-5 | Lomatjenko (UKR) L 3-13 | Gick inte vidare | ||
Hu Qing | Lättvikt | Klyuchko (UKR) W 10-8 | Akshalov (KAZ) W 11-7 | Sow (FRA) L 6-9 | Gick inte vidare | ||
Maimaitituersun Qiong | Lätt weltervikt | Kovalev (RUS) L 8-15 | Gick inte vidare | ||||
Hanati Silamu | Weltervikt | Makina (ZAM) W 21-2 | Mulema (CMR) W 9-4 | Johnson (BAH) W 14-4 | Suárez (CUB) L 4-7 | ||
Wang Jianzheng | Medelvikt | Derevyanchenko (UKR) L 6-16 | Gick inte vidare | ||||
Zhang Xiaoping | Lätt tungvikt | Sahraoui (TUN) W 3-1 | Beterbijev (RUS) W 8-2 | Benchabla (ALG) W 12-7 | Sjynalijev (KAZ) W +3-3 | Egan (IRL) W 11-7 | |
Yushan Nijiati | Tungvikt | Usyk (UKR) L 4-23 | Gick inte vidare | ||||
Zhang Zhilei | Supertungvikt | Amanissi (MAR) W 15-0 | Myrsatayev (KAZ) W 12-2 | Glazkov (UKR) W Walkover | Cammarelle (ITA) L 4-14 |
Brottning
- Huvudartikel: Brottning vid olympiska sommarspelen 2008
Tävlande | Gren | Kvalifikation | 1/8 Final | Kvartsfinal | Semifinal | Återkval 1 | Återkval 2 | Final | Placering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Result | Motståndare Result | Motståndare Result | Motståndare Result | Motståndare Result | Motståndare Result | Motståndare Result | |||
Qin He | Fristil, fjädervikt | Quintana (CUB) L 1-4, 0-1 | Gick inte vidare | ||||||
Wang Qiang | Fristil, lättvikt | Spiridonov (KAZ) L 1-1, 0-4, 0-2 | Gick inte vidare | ||||||
Si Riguleng | Fristil, weltervikt | Fundora (CUB) L 5-7, 2-4 | Gick inte vidare | ||||||
Wang Ying | Fristil, mellanvikt | Ketojev (RUS) L 2-2, 1-3 | Gick inte vidare | ||||||
Liang Lei | Fristil, supertungvikt | Bartnicki (POL) W 1-1, 2-2 | Mocco (USA) L 0-1, 0-3 | Gick inte vidare |
Tävlande | Gren | Kvalifikation | 1/8 Final | Kvartsfinal | Semifinal | Återkval 1 | Återkval 2 | Final | Placering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Result | Motståndare Result | Motståndare Result | Motståndare Result | Motståndare Result | Motståndare Result | Motståndare Result | |||
Li Xiaomei | Fristil, flugvikt | n/a | Ichō (JPN) L 1-0, 0-1, 0-1 | Gick inte vidare | |||||
Xu Li | Fristil, lättvikt | n/a | Paval (JPN) W 5-0, 3-0 | Smirnova (KAZ) W 0-1, 2-0, 2-1 | Rentería (COL) W 5-5, F-0 | Till final | Yoshida (JPN) L 2-0, 0-F | ||
Xu Haiyan | Fristil, mellanvikt | n/a | Badrakh (MGL) W 5-3, 4-0 | Dugrenier (CAN) L 1-2, 3-1, 0-1 | Gick inte vidare | ||||
Wang Jiao | Fristil, tungvikt | n/a | Fransson (SWE) W 4-3, 6-0 | Bernard (USA) W 3-1, 7-3 | Hamaguchi (JPN) W 5-2, F-0 | Till final | Zlateva (BUL) W F-0 |
Tävlande | Gren | Kvalifikation | 1/8 Final | Kvartsfinal | Semifinal | Återkval 1 | Återkval 2 | Final | Placering | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Result | Motståndare Result | Motståndare Result | Motståndare Result | Motståndare Result | Motståndare Result | Motståndare Result | ||||
Jiao Huafeng | Grekisk-romersk stil, bantamvikt | n/a | Gogitadze (GEO) L 0-2, 0-2 | Gick inte vidare | ||||||
Sheng Jiang | Grekisk-romersk stil, fjädervikt | Rəhimov (AZE) L 0-3, 1-2 | Gick inte vidare | |||||||
Li Yanyan | Grekisk-romersk stil, lättvikt | n/a | Panait (ROU) W 2-2, 1-1 | Bayakhmetov (KAZ) L 1-4, 4-2, 1-5 | Gick inte vidare | |||||
Chang Yongxiang | Grekisk-romersk stil, weltervikt | n/a | Janakiev (BUL) W 3-2, 1-1 | Barrera (PER) W 2-1, 7-0 | Mikhalovich (BLR) W 0-6, 4-0, 2-1 | Till final | Kvirkelia (GEO) L 0-6, 0-4 | |||
Ma Sanyi | Grekisk-romersk stil, mellanvikt | n/a | Fodor (HUN) L 0-3, 1-2 | Gick inte vidare | ||||||
Jiang Huachen | Grekisk-romersk stil, tungvikt | Bouguerra (ALG) W 5-0, 3-0 | Wheeler (USA) L 7-0, 2-4, 1-1 | Gick inte vidare | ||||||
Liu Deli | Grekisk-romersk stil, supertungvikt | Papadopoulos (GRE) W 3-0, 1-1 | Byers (USA) L 0-4, 1-1, 1-1 | Gick inte vidare |
Bågskytte
- Huvudartikel: Bågskytte vid olympiska sommarspelen 2008
- Herrar
Namn | Gren | Rankingrunda | 32-delsfinal | 16-delsfinal | 8-delsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Seed | Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Plats | ||
Xue Hai Feng | Individuellt | 663 | 18 | Lyon (CAN) (47) L 106-111 | Gick inte vidare | |||||
Jiang Lin | Individuellt | 632 | 55 | Lee (KOR) (10) L 108-112 | Gick inte vidare | |||||
Li Wenquan | Individuellt | 646 | 46 | Proc (POL) (19) L 111-116 | Gick inte vidare | |||||
Xue Hai Feng Jiang Lin Li Wenquan | Lag | 1941 | 12 | N/A | Storbritannien (5) W 214-210 | Ryssland (4) W 217-209 | Sydkorea (1) L 221-218 | Ukraina (2) W 222-219 |
- Damer
Namn | Gren | Rankingrunda | 32-delsfinal | 16-delsfinal | 8-delsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Seed | Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Plats | ||
Zhang Juanjuan | Individuellt | 635 | 27 | Berezhna UKR (38) W 109-97 | Yuan TPE (50) W 110-105 | Erdyniyeva RUS (11) W 110-98 | Joo KOR (3) W 106-101 | Yun KOR (50) W 115-109 | Park KOR (50) W 110-109 | |
Chen Ling | Individuellt | 645 | 15 | Psarra GRE (50) W 109-79 | Muliuk BLR (50) W 106-105 | Yun KOR (50) L 103-113 | Gick inte vidare | |||
Guo Dan | Individuellt | 636 | 25 | Burgess GBR (40) L 104-106 | Gick inte vidare | |||||
Zhang Juanjuan Chen Ling Guo Dan | Lag | 1916 | 3 | N/A | Bye | Indien (6) W 211-206 | Storbritannien (2) W 208-202 | Sydkorea (1) L 215- 224 |
Cykling
- Huvudartikel: Cykling vid olympiska sommarspelen 2008
BMX
- Damer
Cyklist | Gren | Seedning | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | ||
Ma Liyun | BMX | 42.015 | 16 | 1st Run: 41.789 2nd Run: 41.789 3rd Run: 41.839 | 18 | Gick inte vidare |
Mountainbike
Cyklist | Gren | Tid | Placering |
---|---|---|---|
Ji Jianhua | Herrarnas mountainbike | 1:57:31 | 22 |
Liu Ying | Damernas mountainbike | 1:52:01 | 12 |
Ren Chengyuan | Damernas mountainbike | 1:47:40 | 5 |
Landsväg
Cyklist | Gren | Tid | Placering |
---|---|---|---|
Zhang Liang | Herrarnas linjelopp | DNF | |
Gao Min | Damernas linjelopp | 3:32:52 | 16 |
Damernas tempolopp | 37:15 | 17 | |
Meng Lang | Damernas linjelopp | 3:37:42 | 48 |
Damernas tempolopp | 40:51 | 25 |
Bana
- Sprint
Cyklist | Gren | Kval | 1/16-final (uppsamling) | 1/8-final (uppsamling) | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid Hastighet | Placering | Motståndare Tid Hastighet | Motståndare Tid Hastighet | Motståndare Tid Hastighet | Motståndare Tid Hastighet | Motståndare Tid Hastighet | Placering | ||
Zhang Lei | Herrarnas sprint | 10.497 68.591 | 16 | Gick inte vidare | |||||
Guo Shuang | Damernas sprint | 11.106 64.829 | 2 | n/a | Grankowskaja (RUS) 11.410 63.102 | Tsjlinskaja (BLR) 11.501, 11.627 — | Meares (AUS) 11.629, —, REL — | Kanis (NED) 11.420, 11.617 — | |
Li Wenhao Zhang Lei Feng Yong | Herrarnas lagsprint | 45.556 59.267 | 9 | Gick inte vidare |
- Keirin
Cyklist | Gren | 1:a omgången | Uppsamling | 2:a omgången | Final |
---|---|---|---|---|---|
Placering | Placering | Placering | Placering | ||
Feng Yong | Herrarnas keirin | 6 | 3 | Gick inte vidare |
Poänglopp
Cyklist | Gren | Poäng/varv | Placering |
---|---|---|---|
Li Yan | Damernas poänglopp | 6 | 10 |
Fotboll
- Huvudartikel: Fotboll vid olympiska sommarspelen 2008
Damer
Nr | Namn | Klubb | Född | SM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Målvakter | ||||||||
1 | Zhang Yanru | Jiangsu Huatai | 10 januari 1987 (37 år) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 |
18 | Han Wenxia | Dalian Haichang | 23 augusti 1976 (47 år) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Försvarare | ||||||||
2 | Yuan Fan | Shanghai Shenhua | 6 november 1986 (37 år) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
3 | Li Jie (C) | Beijing Zhaotai | 8 juli 1979 (44 år) | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
4 | Zhang Ying | Shanghai Shenhua | 27 juni 1985 (38 år) | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
5 | Weng Xinzhi | Jiangsu Huatai | 15 juni 1988 (35 år) | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
11 | Pu Wei | Shanghai Shenhua | 20 augusti 1980 (43 år) | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
13 | Jiang Shuai | Tianjin Huisen | 7 juni 1982 (41 år) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
14 | Liu Huana | Shaanxi Guoli | 17 maj 1981 (43 år) | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
15 | Zhou Gaoping | Jiangsu Huatai | 20 oktober 1986 (37 år) | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Mittfältare | ||||||||
6 | Zhang Na | Hebei Huabei | 10 mars 1984 (40 år) | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
7 | Bi Yan | Dalian Haichang | 17 februari 1984 (40 år) | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
12 | Lou Jiahui | Henan Jianye | 26 maj 1991 (32 år) | 1(3) | 0 | 1 | 0 | 0 |
16 | Wang Dandan | Beijing Chengjiang | 1 maj 1985 (39 år) | 0(3) | 0 | 0 | 0 | 0 |
17 | Gu Yasha | Beijing Chengjiang | 28 november 1990 (33 år) | 0(2) | 1 | 0 | 0 | 0 |
Anfallare | ||||||||
8 | Xu Yuan | Gansu Tianma | 17 november 1985 (38 år) | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 |
9 | Han Duan | Dalian Haichang | 15 juni 1983 (40 år) | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 |
10 | Liu Sa | Beijing Zhaotai | 11 juli 1987 (36 år) | 0(2) | 0 | 0 | 0 | 0 |
Coach | ||||||||
Shang Ruihua | 18 november 1944 (79 år) |
- Grupp E
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kina | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 |
Sverige | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 |
Kanada | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 |
Argentina | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 | −4 | 0 |
6 augusti 2008 | Kina | 2 – 1 | Sverige | Tianjin Olympic Center Stadium, Tianjin | ||
19.45 | Xu Yuan 6′ Han Duan 72′ | (1 – 1) Rapport | 38′ Schelin | Publik: 37 902 Domare: Hong Eun-ah (Sydkorea) | ||
9 augusti 2008 | Kanada | 1 – 1 | Kina | Tianjin Olympic Center Stadium, Tianjin | ||
19.45 | Sinclair 34′ | (1 – 1) Rapport | 36′ Xu Yuan | Publik: 52 600 Domare: Dagmar Damková (Tjeckien) | ||
12 augusti 2008 | Kina | 2 – 0 | Argentina | Qinhuangdao Olympic Sports Center Stadium, Qinhuangdao | ||
19.45 | Han Duan 52′ Gu Yasha 90′ | (0 – 0) Rapport | Publik: 31 492 Domare: Nicole Petignat (Schweiz) | |||
Herrar
Nr | Namn | Klubb | Födelsedag | SM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Målvakter | ||||||||
Qiu Shengjiong | Shanghai Shenhua | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Liu Zhenli | Qingdao Jonoon | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Försvarare | ||||||||
Li Weifeng* | Shanghai Shenhua | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Yuan Weiwei | Shandong Luneng | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Feng Xiaoting | Dalian Shide | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Wan Houliang | Shaanxi Chanba | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Tan Wangsong | Tianjin TEDA | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Lü Jianjun | Changchun Yatai | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Mittfältare | ||||||||
Zheng Zhi* (C) | Charlton Athletic | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Zhao Xuri | Dalian Shide | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Zhou Haibin | Shandong Luneng | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Cui Peng | Shandong Luneng | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Hao Junmin | Tianjin TEDA | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Jiang Ning | Qingdao Jonoon | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Chen Tao | Changsha Ginde | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Anfallare | ||||||||
Han Peng* | Shandong Luneng | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Gao Lin | Shanghai Shenhua | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Dong Fangzhuo | Manchester United | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Coach | ||||||||
Yin Tiesheng | 51 |
- Grupp C
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Brasilien | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 0 | +9 | 9 |
Belgien | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 6 |
Kina | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | −5 | 1 |
Nya Zeeland | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 7 | −6 | 1 |
2008-08-07 | Kina U23 | 1 – 1 | Nya Zeeland U23 | Shenyang Olympic Stadium, Shenyang | ||
19.45 | Dong Fangzhuo 88′ | (Rapport) | Brockie 53′ | Publik: 41 407 Domare: Martín Vázquez, Uruguay | ||
2008-08-10 | Belgien U23 | 2 – 0 | Kina U23 | Shenyang Olympic Stadium, Shenyang | ||
19.45 | Dembélé 8′ Mirallas 80′ | (Rapport) | Publik: 45 756 Domare: Héctor Baldassi, Argentina | |||
2008-08-13 | Kina U23 | 0 – 3 | Brasilien U23 | Qinhuangdao Olympic Sports Center Stadium, Qinhuangdao | ||
19.45 | (Rapport) | Diego 18′ Thiago Neves 69′, 73′ | Publik: 38 790 Domare: Jerome Damon, Sydafrika | |||
Slutspel
Kvartsfinal | Semifinal | Final | |||||||||||
F1 | Brasilien | 2 | |||||||||||
G2 | Norge | 1 | |||||||||||
F1 | Brasilien | 4 | |||||||||||
F2 | Tyskland | 1 | |||||||||||
E2 | Sverige | 0 | |||||||||||
F2 | Tyskland | 2 | |||||||||||
F1 | Brasilien | 0 | |||||||||||
G1 | USA | 1 | |||||||||||
G1 | USA | 2 | |||||||||||
E3 | Kanada | 1 | |||||||||||
G1 | USA | 4 | Bronsmatch | ||||||||||
G3 | Japan | 2 | |||||||||||
E1 | Kina | 0 | F2 | Tyskland | 2 | ||||||||
G3 | Japan | 2 | G3 | Japan | 0 |
- Kvartsfinaler
15 augusti 2008 21.00 | Kina | 0 – 2 | Japan | Qinhuangdao Olympic Sports Centre Stadium, Qinhuangdao | ||
(0 – 1) | 15′ Sawa 80′ Nagasato | Publik: 28 459 Domare: Christine Beck, Tyskland | ||||
Friidrott
- Huvudartikel: Friidrott vid olympiska sommarspelen 2008
- Förkortningar
- Noteringar – Placeringarna avser endast löparens eget heat
- Q = Kvalificerad till nästa omgång
- q = Kvalificerade sig till nästa omgång som den snabbaste idrottaren eller, i fältgrenarna, via placering utan att uppnå kvalgränsen.
- NR = Nationellt rekord
- N/A = Omgången ingick inte i grenen
- Bye = Idrottaren behövde inte delta i denna omgång
- Herrar
- Bana och landsväg
Idrottare | Gren | Heat | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | ||
Hu Kai | 100 m | 10.39 | 4 q | 10.40 | 8 | Gick inte vidare | |||
Zhang Peimeng | 200 m | 21.06 | 7 | Gick inte vidare | |||||
Liu Xiaosheng | 400 m | 53.11 | 8 | i.u. | Gick inte vidare | ||||
Li Xiangyu | 800 m | 1:48.44 | 5 | i.u. | Gick inte vidare | ||||
Ji Wei | 110 m häck | 13.57 | 3 Q | 13.80 | 6 | Gick inte vidare | |||
Liu Xiang | DNF | Gick inte vidare | |||||||
Shi Dongpeng | 13.53 | 4 Q | 13.42 | 3 Q | 13.42 | 5 | Gick inte vidare | ||
Meng Yan | 400 m häck | 49.73 | 5 | i.u. | Gick inte vidare | ||||
Hu Kai Liang Jiahong Lu Bin Wen Yongyi Xing Yanan Zhang Peimeng | 4 x 100 m | 39.13 | 4 q | i.u. | DSQ | ||||
Deng Haiyang | Maraton | i.u. | 2:16:17 | 25 | |||||
Li Zhuhong | i.u. | 2:24:08 | 51 | ||||||
Ren Longyun | i.u. | DNS | |||||||
Chu Yafei | 20 km gång | i.u. | 1:21:17 | 10 | |||||
Dong Jimin | i.u. | 1:24:34 | 30 | ||||||
Wang Hao | i.u. | 1:19:47 | 4 | ||||||
Li Jianbo | 50 km gång | i.u. | 3:52:20 | 14 | |||||
Si Tianfeng | i.u. | 3:52:58 | 17 | ||||||
Zhao Chengliang | i.u. | 3:56:47 | 21 |
- Fältgrenar
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distans | Placering | Distans | Placering | ||
Li Runrun | Längdhopp | 7.70 | 28 | Gick inte vidare | |
Zhou Can | NM | — | Gick inte vidare | ||
Gu Junjie | Tresteg | 15.94 | 34 | Gick inte vidare | |
Li Yanxi | 17.30 | 3 Q | 16.77 | 10 | |
Zhong Minwei | 15.59 | 36 | Gick inte vidare | ||
Huang Haiqiang | Höjdhopp | NM | — | Gick inte vidare | |
Liu Feiliang | Stavhopp | 5.55 | =20 | Gick inte vidare | |
Chen Qi | Spjutkastning | 73.50 | 23 | Gick inte vidare |
- Kombinerade grenar – Tiokamp
Idrottare | Gren | 100 m | LJ | SP | HJ | 400 m | 110H | DT | PV | JT | 1500 m | Final | Placering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Qi Haifeng | Resultat | 11.15 | 7.22 | 13.40 | 1.93 | 49.39 | 14.60 | 46.46 | 4.30 | 63.09 | 4:39.32 | 7835 | 18 |
Poäng | 827 | 866 | 692 | 740 | 843 | 899 | 797 | 702 | 784 | 685 |
- Damer
- Bana & landsväg
Idrottare | Gren | Heat | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | ||
Wang Jing | 100 m | 11.87 | 5 | Gick inte vidare | |||||
Liu Qing | 1 500 m | 4:09.27 | 9 | i.u. | Gick inte vidare | ||||
Xue Fei | 5 000 m | 15:13.25 | 9 q | i.u. | 16:09.84 | 13 | |||
Zhang Yingying | 15:23.81 | 11 | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Bai Xue | 10 000 m | i.u. | 32:20.27 | 21 | |||||
Dong Xiaoqin | i.u. | 33:03.14 | 28 | ||||||
Zhang Yingying | i.u. | 31:31.12 | 16 | ||||||
Li Zhenzhu | 3 000 m hinder | 10:04.05 | 13 | i.u. | Gick inte vidare | ||||
Zhao Yanni | 10:36.77 | 16 | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Zhu Yanmei | 9:29.63 | 7 | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Chen Jue Han Ling Jiang Lan Qin Wangping Tao Yujia Wang Jing | 4 x 100 m | 43.78 | 4 | i.u. | Gick inte vidare | ||||
Chen Jingwen Han Ling Wang Jinping Tang Xiaoyin | 4 x 400 m | 3:30.77 | 8 | i.u. | Gick inte vidare | ||||
Zhang Shujing | Maraton | i.u. | 2:35:35 | 41 | |||||
Zhou Chunxiu | i.u. | 2:27:07 | |||||||
Zhu Xiaolin | i.u. | 2:27:16 | 4 | ||||||
Liu Hong | 20 km gång | i.u. | 1:27:17 | 4 | |||||
Shi Na | i.u. | 1:29:08 | 13 | ||||||
Yang Mingxia | i.u. | DSQ |
- Fältgrenar
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Längd | Placering | Längd | Placering | ||
Xie Limei | Tresteg | 14.27 | 10 q | 14.09 | 12 |
Zheng Xingjuan | Höjdhopp | 1.89 | 22 | Gick inte vidare | |
Gao Shuying | Stavhopp | 4.50 | =2 q | 4.45 | 12 |
Li Ling | 4.15 | =27 | Did not advance | ||
Zhou Yang | 4.15 | 25 | Gick inte vidare | ||
Gong Lijiao | Kulstötning | 19.46 | 2 Q | 19.20 | 5 |
Li Ling | 18.60 | 10 Q | 17.94 | 14 | |
Li Meiju | 19.18 | 3 Q | 19.00 | 8 | |
Li Yanfeng | Diskuskastning | 61.29 | 10 q | 60.68 | 7 |
Song Aimin | 61.67 | 8 Q | 62.20 | 4 | |
Ma Xuejun | 58.45 | 23 | Gick inte vidare | ||
Chang Chunfeng | Spjutkastning | 58.42 | 18 | Gick inte vidare | |
Song Dan | 54.32 | 42 | Gick inte vidare | ||
Zhang Li | 61.77 | 8 Q | 56.14 | 10 | |
Wang Zheng | Släggkastning | 65.64 | 32 | Gick inte vidare | |
Zhang Wenxiu | 73.36 | 2 Q | 74.32 |
- Kombinerade grenar – Sjukamp
Mångkampare | Gren | 100H | HJ | SP | 200 m | LJ | JT | 800 m | Final | Placering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Liu Haili | Resultat | 13.56 | 1.77 | 12.71 | 24.47 | 6.08 | 41.79 | 2:18.84 | 6041 | 20* |
Poäng | 1041 | 941 | 708 | 936 | 874 | 702 | 839 |
Fäktning
- Huvudartikel: Fäktning vid olympiska sommarspelen 2008
- Herrar
Idrottare | Gren | Omgång 1 | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Placering | ||
Li Guojie | Värja, individuellt | Wiercioch (POL) W 15–11 | Jin S-J (KOR) L 6–15 | Gick inte vidare | ||||
Wang Lei | BYE | Verwijlen (NED) L 10–15 | Gick inte vidare | |||||
Yin Lianchi | BYE | Kulcsar (HUN) W 15–9 | Zawrotniak (POL) L 13–15 | Gick inte vidare | ||||
Lei Sheng | Florett, individuellt | i.u. | BYE | Mocek (POL) W 15–8 | Kleibrink (GER) L 7–15 | Gick inte vidare | ||
Zhu Jun | i.u. | González (ARG) W 15–2 | Meinhardt (USA) W 15–9 | Cassarà (ITA) W 15–14 | Kleibrink (GER) L 4–15 | Sanzo (ITA) L 14–15 | 4 | |
Dong Guotao Li Guojie Wang Lei Yin Lianchi | Värja, lag | i.u. | Sydafrika W 45–28 | Ungern W 45–43 | Polen L 44–45 | Italien L 35–45 | 4 | |
Wang Jingzhi | Sabel, individuellt | BYE | Pillet (FRA) L 14–15 | Gick inte vidare | ||||
Zhong Man | BYE | Kothny (THA) W 15–7 | Martí (ESP) W 15–14 | Tarantino (ITA) W 15–13 | Pillet (FRA) W 15–12 | Lopez (FRA) W 15–9 | ||
Zhou Hanming | BYE | Nemcsik (HUN) W 15–13 | Covaliu (ROU) L 12–15 | Gick inte vidare | ||||
Huang Yaojiang Wang Jingzhi Zhong Man Zhou Hanming | Sabel, lag | i.u. | Ryssland L 36–45 | Klassificeringssemifinal Ungern W 45–38 | 5:e plats-final Belarus L 39–45 | 6 |
- Damer
Idrottare | Gren | Omgång 1 | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Placering | ||
Li Na | Värja, individuellt | i.u. | BYE | Lamon (SUI) W 15–10 | Flessel-Colovic (FRA) W 15–10 | Heidemann (GER) L 13–15 | Mincza-Nébald (HUN) L 11–15 | 4 |
Zhong Weiping | i.u. | Flessel-Colovic (FRA) L 11–13 | Gick inte vidare | |||||
Su Wanwen | Florett, individuellt | Nogueira (POR) W 15–4 | Cross (USA) W 15–7 | Knapek (HUN) L 10–15 | Gick inte vidare | |||
Sun Chao | BYE | Knapik (HUN) L 13–15 | Gick inte vidare | |||||
Zhang Lei | BYE | Wojtkowiak (POL) W 15–8 | Vezzali (ITA) L 7–10 | Gick inte vidare | ||||
Huang Jialing Su Wanwen Sun Chao Zhang Lei | Florett, lag | i.u. | Italien L 24–37 | Klassificeringssemifinal Egypten W 45–24 | 5:e plats-final Tyskland W 28–34 | 6 | ||
Bao Yingying | Sabel, individuellt | BYE | Chow T K (HKG) W 15–5 | Więckowska (POL) W 15–6 | Zagunis (USA) L 9–15 | Gick inte vidare | ||
Huang Haiyang | BYE | Bianco (ITA) L 12–15 | Gick inte vidare | |||||
Tan Xue | BYE | Bujdoso (GER) W 15–6 | Kim K-H (KOR) W 15–8 | Velikaja (RUS) L 9–15 | Gick inte vidare | |||
Bao Yingying Huang Haiyang Ni Hong Tan Xue | Sabel, lag | i.u. | Polen W 45–25 | Frankrike W 45–38 | Ukraina L 44–45 |
Gymnastik
- Huvudartikel: Gymnastik vid olympiska sommarspelen 2008
Artistisk gymnastik
- Herrar
- Lag
Gymnast | Gren | Kval | Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Redskap | Totalt | Placering | Redskap | Totalt | Placering | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Chen Yibing | Lag | 14.725 | 14.475 | 16.525 Q | 16.275 | 15.075 | 14.525 | 91.600 | 9 Q | 14.575 | i.u. | 16.575 | 15.950 | i.u. | |||
Huang Xu | i.u. | 15.300 | 15.300 | i.u. | 16.075 Q | i.u. | i.u. | 14.750 | 16.000 | i.u. | 16.475 | i.u. | |||||
Li Xiaopeng | 15.100 | i.u. | 14.800 | 16.775 | 16.425 Q | 15.400 | i.u. | i.u. | 16.775 | 16.450 | 15.725 | i.u. | |||||
Xiao Qin | 14.375 | 16.000 Q | i.u. | 15.725 | 15.450 | 15.150 | i.u. | i.u. | 16.100 | i.u. | 15.250 | i.u. | |||||
Yang Wei | 15.400 | 15.425 Q | 16.225 Q | 16.550 | 15.350 | 14.925 | 93.875 | 1 Q | 15.425 | 15.175 | 16.300 | 16.600 | 16.100 | i.u. | |||
Zou Kai | 15.700 Q | i.u. | 15.700 | i.u. | 15.600 Q | i.u. | 15.925 | i.u. | 15.975 | i.u. | |||||||
Totalt | 60.925 | 61.200 | 62.850 | 65.325 | 63.300 | 61.075 | 374.675 | 1 Q | 45.925 | 46.025 | 48.875 | 49.325 | 49.025 | 46.950 | 286.125 |
- Individuella finaler
Gymnast | Gren | Redskap | Totalt | Placering | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
F | PH | R | V | PB | HB | ||||
Chen Yibing | Mångkamp | 0.000 | 13.750 | 16.650 | 15.900 | 14.950 | 12.975 | 74.225 | 24 |
Ringar | i.u. | 16.600 | i.u. | 16.600 | |||||
Huang Xu | Barr | i.u. | 15.700 | i.u. | 15.700 | 6 | |||
Li Xiaopeng | i.u. | 16.450 | i.u. | 16.450 | |||||
Xiao Qin | Bygelhäst | i.u. | 15.875 | i.u. | 15.875 | ||||
Yang Wei | Mångkamp | 15.250 | 15.275 | 16.625 | 16.550 | 16.100 | 14.775 | 94.575 | |
Bygelhäst | i.u. | 15.450 | i.u. | 15.450 | 4 | ||||
Ringar | i.u. | 16.425 | i.u. | 16.425 | |||||
Zou Kai | Fristående | 16.050 | i.u. | 16.050 | |||||
Räck | i.u. | 16.200 | 16.200 |
- Damer
- Lag
Gymnast | Gren | Kval | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Redskap | Totalt | Placering | Redskap | Totalt | Placering | ||||||||
F | V | UB | BB | F | V | UB | BB | ||||||
Cheng Fei | Lagmångkamp | 15.750 Q | 16.150 Q | i.u. | 15.875 Q | i.u. | 15.450 | 16.000 | i.u. | 15.150 | i.u. | ||
Deng Linlin | 14.950 | 15.225 | 14.725 | 15.550 | 60.450 | 9* | 15.250 | i.u. | 15.925 | 15.150 | i.u. | ||
He Kexin | i.u. | 15.250 | 15.725 Q | i.u. | i.u. | 16.850 | i.u. | ||||||
Jiang Yuyuan | 15.050 Q | 14.775 | 15.550 | 15.250 | 60.625 | 7 Q | 15.200 | i.u. | 15.975 | i.u. | |||
Li Shanshan | 14.200 | i.u. | 16.125 Q | i.u. | i.u. | 16.050 | i.u. | ||||||
Yang Yilin | 15.000 | 15.200 | 16.650 Q | 15.500 | 62.350 | 3 Q | i.u. | 15.100 | 16.800 | i.u. | |||
Totalt | 60.750 | 61.825 | 62.650 | 63.050 | 248.275 | 1 Q | 45.800 | 46.350 | 49.625 | 47.125 | 188.900 |
* Endast två deltagare per land får tävla i finalen.
- Individuella finaler
Gymnast | Gren | Redskap | Totalt | Placering | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
F | V | UB | BB | ||||
Cheng Fei | Fristående | 14.550 | i.u. | 14.550 | 7 | ||
Hopp | i.u. | 15.852 | i.u. | 15.852 | |||
Bom | i.u. | 15.950 | 15.950 | ||||
Jiang Yuyuan | Mångkamp | 14.775 | 14.825 | 15.875 | 15.425 | 60.900 | 6 |
Fristående | 15.350 | i.u. | 15.350 | 4 | |||
He Kexin | Barr | i.u. | 16.725 | i.u. | 16.725 | ||
Li Shanshan | Bom | i.u. | 15.300 | 15.300 | 6 | ||
Yang Yilin | Mångkamp | 15.000 | 15.175 | 16.725 | 15.750 | 62.650 | |
Barr | i.u. | 16.650 | i.u. | 16.650 |
Rytmisk gymnastik
Gymnast | Gren | Kval | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rep | Tunnband | Käglor | Band | Total | Placering | Rep | Tunnband | Käglor | Band | Totalt | Placering | ||
Li Hongyang | Individuellt | 16.675 | 16.425 | 16.375 | 16.475 | 65.950 | 13 | Gick inte vidare |
Gymnast | Gren | Kval | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5 rep | 3 tunnband 2 käglor | Totalt | Placering | 5 rep | 3 tunnband 2 käglor | Total | Placering | ||
Cai Tongtong Chou Tao Lü Yuanyang Sui Jianshuang Sun Dan Zhang Shuo | Trupp | 17.300 | 17.225 | 34.525 | 3 Q | 17.575 | 17.650 | 35.225 |
Trampolin
Gymnast | Gren | Kval | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | ||
Dong Dong | Herrar | 71.70 | 3 Q | 40.60 | |
Lu Chunlong | 72.40 | 1 Q | 41.00 | ||
He Wenna | Damer | 67.20 | 1 Q | 37.80 | |
Huang Shanshan | 69.00 | 15 | Gick inte vidare |
Handboll
- Huvudartikel: Handboll vid olympiska sommarspelen 2008
- Damer
Kinas damlandslag i handboll – laguppställning v • r | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Spelare | Tränare | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(1) (2) (3) |
- Gruppspel
Nr | Land | SM | V | O | F | GM | IM | MS | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Norge | 5 | 5 | 0 | 0 | 154 | 106 | +48 | 10 |
2 | Rumänien | 5 | 4 | 0 | 1 | 150 | 114 | +38 | 8 |
3 | Kina | 5 | 2 | 0 | 3 | 122 | 135 | -13 | 4 |
4 | Frankrike | 5 | 2 | 0 | 3 | 121 | 128 | -7 | 4 |
5 | Kazakstan | 5 | 1 | 1 | 3 | 109 | 137 | -28 | 3 |
6 | Angola | 5 | 0 | 1 | 4 | 109 | 147 | -38 | 1 |
- Slutspel
Kvartsfinal | Semifinal | Final | |||||||||||
A2 | Rumänien | 30 | |||||||||||
B3 | Ungern | 34 | |||||||||||
B3 | Ungern | 20 | |||||||||||
B1 | Ryssland | 22 | |||||||||||
B1 | Ryssland(2ÖT) | 32 | |||||||||||
A4 | Frankrike | 31 | |||||||||||
B1 | Ryssland | 27 | |||||||||||
A1 | Norge | 34 | |||||||||||
B2 | Sydkorea | 31 | |||||||||||
A3 | Kina | 23 | |||||||||||
B2 | Sydkorea | 28 | Bronsmatch | ||||||||||
A1 | Norge | 29 | |||||||||||
A1 | Norge | 31 | B3 | Ungern | 28 | ||||||||
B4 | Sverige | 24 | B2 | Sydkorea | 33 |
- Herrar
Kinas herrlandslag i handboll – laguppställning v • r | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Spelare | Tränare | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(1) (2) (3) |
- Gruppspel
Nr | Land | SM | V | O | F | GM | IM | MS | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frankrike | 5 | 4 | 1 | 0 | 148 | 115 | +33 | 9 |
2 | Polen | 5 | 3 | 1 | 1 | 147 | 128 | +19 | 7 |
3 | Kroatien | 5 | 3 | 0 | 2 | 140 | 115 | +25 | 6 |
4 | Spanien | 5 | 3 | 0 | 2 | 152 | 145 | +7 | 6 |
5 | Brasilien | 5 | 1 | 0 | 4 | 129 | 153 | -24 | 2 |
6 | Kina | 5 | 0 | 0 | 5 | 104 | 164 | -60 | 0 |
Judo
- Huvudartikel: Judo vid olympiska sommarspelen 2008
- Herrar
Idrottare | Gren | Inledande omgång | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Återkval 1 | Återkval 2 | Återkval 3 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Liu Renwang | Extra lättvikt (-60 kg) | BYE | Utarbayev (KAZ) W 0001–0000 | Kishmakov (RUS) L 0000–0100 | Gick inte vidare | ||||||
Wu Ritubilige | Halv lättvikt (-66 kg) | BYE | Ungvári (HUN) L 0001–0011 | Gick inte vidare | |||||||
Si Rijigawa | Lättvikt (-73 kg) | i.u. | Leon (VEN) W 0001–0000 | Huysuz (TUR) W 0010–0001 | Boqijev (TJK) L 0001–1110 | Gick inte vidare | BYE | Bilodid (UKR) L 0000–0001 | Gick inte vidare | ||
Guo Lei | Halv mellanvikt (-81 kg) | BYE | Vis (ARU) W 1100–0000 | Mrvaljević (MNE) L 0001–0111 | Gick inte vidare | ||||||
He Yanzhu | Mellanvikt (-90 kg) | i.u. | Santos (BRA) L 0000–1000 | Gick inte vidare | |||||||
Shao Ning | Halv tungvikt (-100 kg) | i.u. | Matyjaszek (POL) L 0000–1101 | Gick inte vidare | |||||||
Pan Song | Tungvikt (+100 kg) | BYE | Dzhanagulov (KGZ) W 1001–0001 | Tmenov (RUS) L 0000–0200 | Gick inte vidare |
- Damer
Idrottare | Gren | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Återkval 1 | Återkval 2 | Återkval 3 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Wu Shugen | Extra lättvikt (-48 kg) | Tani (JPN) L 0000–0100 | Gick inte vidare | |||||||
Xian Dongmei | Halv lättvikt (-52 kg) | BYE | Carrascosa (ESP) W 1000–0000 | Monteiro (POR) W 1011–0010 | Haddad (ALG) W 1001–0000 | BYE | An K-A (PRK) W 0011–0001 | |||
Xu Yan | Lättvikt (-57 kg) | Latrous (ALG) W 1001–0001 | Koivumäki (FIN) W 0020–0000 | Sato (JPN) W 0010–0002 | Gravenstijn (NED) L 0001–0100 | BYE | Harel (FRA) W 0011–0001 | |||
Xu Yuhua | Halv mellanvikt (-63 kg) | Kong J-Y (KOR) L 0100–0012 | Gick inte vidare | |||||||
Wang Juan | Mellanvikt (-70 kg) | BYE | Ueno (JPN) L 0001–1011 | Gick inte vidare | Park K-Y (KOR) W 0010–0000 | Mészáros (HUN) L 0000–1010 | Gick inte vidare | |||
Yang Xiuli | Halv tungvikt (-78 kg) | Proskurakova (KGZ) W 1000–0000 | Lkhamdegd (MGL) W 1021–0000 | Levesque (CAN) W 1000–0000 | San Miguel (ESP) W 1031–0000 | BYE | Castillo (CUB) W 0000–0000 YUS | |||
Tong Wen | Tungvikt (+78 kg) | Donguzashvili (RUS) W 1000–0000 | Prokof'yeva (UKR) W 1000–0000 | Kim N-Y (KOR) W 1001–0000 | Ortíz (CUB) W 0010–0000 | BYE | Tsukada (JPN) W 1001–0010 |
Kanotsport
- Huvudartikel: Kanotsport vid olympiska sommarspelen 2008
- Slalom
Kanotist | Gren | Omgång 1 | Semifinal | Final | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | Placering | Omgång 2 | Placering | Bästa | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | ||||
Ding Fuxue | Herrarnas K-1 slalom | 87.47 | 15 | 140.92 | 21 | 228.39 | 21 | Gick inte vidare | |||||
Feng Liming | Herrarnas C-1 slalom | 91.44 | 9 | 90.55 | 12 | 181.99 | 11 Q | 94.64 | 11 | Gick inte vidare | |||
Hu Minghai Shu Junrong | Herrarnas C-2 slalom | 97.30 | 5 | 93.34 | 3 | 190.64 | 3 Q | 164.08 | 10 | Gick inte vidare | |||
Li Jingjing | Damernas K-1 slalom | 94.30 | 3 | 93.26 | 4 | 187.56 | 2 Q | 161.79 | 13 | Gick inte vidare |
- Sprint
Kanotist | Gren | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | ||
Li Qiang | Herrarnas C-1 500 m | 1:49.164 | 2 QS | 1:52.887 | 3 Q | 1:49.287 | 6 |
Pan Yao | Herrarnas K-1 500 m | 1:44.757 | 6 QS | 1:55.242 | 8 | Gick inte vidare | |
Herrarnas K-1 1000 m | 3:40.774 | 5 QS | 3:41.539 | 6 | Gick inte vidare | ||
Chen Zhongyun Zhang Zhiwu | Herrarnas C-2 1000 m | 3:41.658 | 4 QS | 3:42.619 | 3 Q | 3:40.593 | 5 |
Huang Zhipeng Shen Jie | Herrarnas K-2 500 m | 1:34.432 | 8 | Gick inte vidare | |||
Herrarnas K-2 1000 m | 3:26.443 | 5 QS | 3:24.031 | 3 Q | 3:22.058 | 8 | |
Meng Guanliang Yang Wenjun | Herrarnas C-2 500 m | 1:41.218 | 1 QF | BYE | 1:41.025 | ||
Li Zhen Lin Miao Liu Haitao Zhou Peng | Herrarnas K-4 1000 m | 2:59.271 | 4 QS | 3:01.787 | 2 Q | 3:00.078 | 7 |
Zhong Hongyan | Damernas K-1 500 m | 1:49.440 | 2 QS | 1:53.163 | 1 Q | 1:52.220 | 5 |
Wang Feng Xu Linbei | Damernas K-2 500 m | 1:47.645 | 8 | Gick inte vidare | |||
Liang Peixing Xu Yaping Yu Lamei Zhong Hongyan | Damernas K-4 500 m | 1:36.971 | 2 QF | BYE | 1:37.418 | 9 |
Konstsim
- Huvudartikel: Konstsim vid olympiska sommarspelen 2008
Idrottare | Gren | Teknisk rutin | Fri rutin (inledande) | Fri rutin (final) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Totalt (teknisk + fri) | Placering | Placering | Totalt (teknisk + fri) | Placering | ||
Jiang Tingting Jiang Wenwen | Damernas duett | 48.084 | 4 | 48.500 | 96.584 | 4 Q | 48.250 | 96.334 | 4 |
Gu Beibei Huang Xuechen Jiang Tingting Jiang Wenwen Liu Ou Luo Xi Sun Qiuting Wang Na Zhang Xiaohuan | Damernas lagtävling | 48.584 | 3 | i.u. | 48.750 | 97.334 |
Landhockey
- Huvudartikel: Landhockey vid olympiska sommarspelen 2008
Coach: Kim Sang-Ryul
|
|
Reserver:
- Lu Fenghui
- Ao Changrong
- Gruppspel
Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Spanien | 5 | 4 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 | 12 |
Tyskland | 5 | 3 | 2 | 0 | 12 | 6 | +6 | 11 |
Sydkorea | 5 | 2 | 1 | 2 | 13 | 11 | +2 | 7 |
Nya Zeeland | 5 | 2 | 1 | 2 | 10 | 9 | +1 | 7 |
Belgien | 5 | 1 | 1 | 3 | 9 | 13 | −4 | 4 |
Kina | 5 | 0 | 1 | 4 | 7 | 16 | −9 | 1 |
- Damer
Coach: Kim Chang-Back
|
Reservef:
- Sun Zhen
- Li Aili
- Gruppspel
Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nederländerna | 5 | 5 | 0 | 0 | 14 | 3 | +11 | 15 |
Kina | 5 | 3 | 1 | 1 | 14 | 4 | +10 | 10 |
Australien | 5 | 3 | 1 | 1 | 17 | 9 | +8 | 10 |
Spanien | 5 | 2 | 0 | 3 | 4 | 12 | −8 | 6 |
Sydkorea | 5 | 1 | 0 | 4 | 13 | 18 | −5 | 3 |
Sydafrika | 5 | 0 | 0 | 5 | 2 | 18 | −16 | 0 |
- Slutspel
Semifinaler | Final | ||||||
20 augusti 2008 | |||||||
Tyskland | 2 | ||||||
Kina | 3 | ||||||
22 augusti 2008 | |||||||
Kina | 0 | ||||||
Nederländerna | 2 | ||||||
Bronsmatch | |||||||
20 augusti 2008 | 22 augusti 2008 | ||||||
Nederländerna | 5 | Tyskland | 1 | ||||
Argentina | 2 | Argentina | 3 |
Modern femkamp
- Huvudartikel: Modern femkamp vid olympiska sommarspelen 2008
Idrottare | Gren | Skytte (10 meter luftpistol) | Fäktning (värja) | Simning (200 m frisim) | Ridsport (hästhoppning) | Löpning (3000 m) | Totalpoäng | Slutresultat | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | MF-poäng | Resultat | Placering | MF-poäng | Tid | Placering | MF-poäng | Straff | Placering | MF-poäng | Tid | Placering | MF-poäng | ||||
Cao Zhongrong | Herrar | 160 | 36 | 856 | 21–14 | 5 | 904 | 2:01,53 | 4 | 1344 | 488 | 29 | 712 | 9:57,67 | 29 | 1012 | 4828 | 31 |
Qian Zhenhua | 189 | 2 | 1204 | 26–9 | 1 | 1024 | 2:07,46 | 22 | 1272 | 168 | 19 | 1032 | 10:04,40 | 34 | 984 | 5516 | 4 | |
Chen Qian | Damer | 177 | 19 | 1060 | 20–15 | =11 | 880 | 2:18,58 | 15 | 1260 | 0 | 3 | 1200 | 10:27,41 | 8 | 1212 | 5612 | 5 |
Xiu Xiu | 183 | 11 | 1132 | 19–16 | =14 | 856 | 2:17,17 | =13 | 1276 | 56 | 12 | 1144 | 11:06,31 | 27 | 1056 | 5464 | 10 |
Ridsport
- Huvudartikel: Ridsport vid olympiska sommarspelen 2008
Dressyr
Idrottare | Häst | Gren | Grand Prix | Grand Prix Special | Grand Prix Fristil | Totalt | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | |||
Liu Lina | Piroschka | Individuell dressyr | 60,625 | 43 | Gick inte vidare |
Fälttävlan
Ryttare | Häst | Gren | Dressyr | Terräng | Hoppning | Totalt | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kval | Final | ||||||||||||||
Straff | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Placering | |||
Alex Hua Tian | Chico | Individuell fälttävlan | 49.60 | 31 | Eliminerad | Gick inte vidare |
Hoppning
Ryttare | Häst | Gren | Kval | Final | Totalt | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | Omgång 2 | Omgång 3 | Omgång A | Omgång B | |||||||||||||
Straff | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Placering | |||
Huang Zuping | Pablo II | Individuell hoppning | 10 | 56 | 36 | 46 | 66 | Gick inte vidare | |||||||||
Li Zhenqiang | Jumpy Des Fontaines | 9 | 52 | 39 | 48 | 67 | Gick inte vidare | ||||||||||
Zhang Bin | Coertis | 30 | 74 | 31 | 61 | 69 | Gick inte vidare | ||||||||||
Zhao Zhiwen | Tadonia | 17 | 69 | 32 | 49 | 68 | Gick inte vidare | ||||||||||
Huang Zuping Li Zhenqiang Zhang Bin Zhao Zhiwen | Se ovan | Lagtävling i hoppning | i.u. | 99 | 16 | Gick inte vidare | 99 | 15 |
Rodd
- Huvudartikel: Rodd vid olympiska sommarspelen 2008
- Herrar
Idrottare | Gren | Heat | Återkval | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | |||
Zhang Liang | Singelsculler | DNS | i.u. | Gick inte vidare | ||||||||
Su Hui Zhang Liang | Dubbelsculler | Exkluderades | i.u. | Gick inte vidare | ||||||||
Sun Jie Zhang Guolin | Lättvikts-dubbelsculler | 6:17,62 | 2 SA/B | BYE | i.u. | 6:29,29 | 3 FA | 6:16,69 | 5 | |||
Guo Kang Song Kai Zhang Xingbo Zhao Linquan | Fyra utan styrman | 6:09,64 | 4 R | 6:02,37 | 4 | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Huang Zhongming Tian Jun Wu Chongkui Zhang Lin | Lättvikts-fyra utan styrman | 5:51,30 | 1 SA/B | BYE | i.u. | 6:12,55 | 5 FB | 6:04,48 | 8 | |||
Liu Zhen Qu Xiaoming Wang Jingfeng Wang Xiangdang Zhang Dechang Zhang Shunyin Zhang Yongqiang Zheng Chuanqi Zhou Yinan | Åtta med styrman | 5:35,09 | 3 R | 5:42,97 | 5 FA | i.u. | 5:34,59 | 7 |
- Damer
Idrottare | Gren | Heat | Återkval | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | |||
Zhang Xiuyun | Singelsculler | 7:38,16 | 1 QF | i.u. | 7:23,30 | 2 SA/B | 7:31,33 | 1 FA | 7:25,48 | 4 | ||
Wu You Gao Yulan | Tvåa utan styrman | 7:32,50 | 3 R | 7:23,71 | 1 FA | i.u. | 7:22,28 | |||||
Li Qin Tian Liang | Dubbelsculler | 7:03,13 | 1 FA | BYE | i.u. | 7:15,85 | 4 | |||||
Xu Dongxiang Yu Hua | Lättvikts-dubbelsculler | 6:57,58 | 1 SA/B | BYE | i.u. | 7:11,59 | 2 FA | 7:01,90 | 5 | |||
Jin Ziwei Tang Bin Xi Aihua Zhang Yangyang | Scullerfyra | 6:11,83 | 1 SA/B | BYE | i.u. | 6:16,06 |
Segling
- Huvudartikel: Segling vid olympiska sommarspelen 2008
- Herrar
Seglare | Gren | Lopp | Summerad poäng | Finalplacering | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Wang Aichen | RS:X | 2 | 8 | 9 | 16 | 2 | 14 | 14 | 19 | 1 | 10 | 95 | 7 | |
Shen Sheng | Laser | 35 | 6 | 4 | 37 | 14 | 10 | 28 | 25 | CAN | EL | 159 | 20 | |
Deng Daokun Wang Weidong | 470 | 12 | 23 | 16 | 21 | 26 | OCS | 22 | 8 | 28 | EL | 186 | 26 | |
Li Hongquan Wang He | Starbåt | 16 | 16 | 14 | 16 | 16 | 15 | 15 | 16 | 16 | EL | 140 | 16 |
M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;
- Damer
Seglare | Gren | Lopp | Summerad poäng | Finalplacering | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Yin Jian | RS:X | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 7 | 8 | 8 | 1 | 6 | 39 | ||
Xu Lijia | Laser radial | 3 | 10 | 6 | 5 | 2 | 1 | 16 | 6 | CAN | 6 | 50 | ||
Wen Yimei Yu Chunyan | 470 | 5 | 10 | 19 | 17 | 16 | 14 | 12 | 16 | 10 | EL | 119 | 18 | |
Li Xiaoni Song Xiaoqun Yu Yanli | Yngling | 7 | 5 | 4 | 13 | 6 | 8 | 4 | CAN | CAN | 8 | 65 | 9 |
M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;
- Öppen
Seglare | Gren | Lopp | Summerad poäng | Finalplacering | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | M* | ||||
Zhang Peng | Finnjolle | 25 | 23 | 24 | 20 | 5 | 23 | 11 | CAN | CAN | i.u. | EL | 131 | 24 | |||||
Hu Xianqiang Li Fei | 49er | 18 | 19 | 19 | 16 | 17 | 15 | 17 | 15 | 14 | 18 | 9 | CAN | CAN | CAN | EL | 176 | 19 | |
Chen Xiuke Luo Youjia | Tornado | 9 | 14 | DNF | 13 | 5 | 14 | 13 | 12 | 14 | i.u. | EL | 102 | 14 |
M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;
Simning
- Huvudartikel: Simning vid olympiska sommarspelen 2008
Simhopp
- Huvudartikel: Simhopp vid olympiska sommarspelen 2008
- Herrar
Idrottare | Gren | Kval | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | ||
He Chong | 3 m | 515,50 | 1 Q | 547,25 | 1 Q | 572,90 | |
Qin Kai | 502,95 | 2 Q | 508,50 | 2 Q | 530,10 | ||
Huo Liang | 10 m | 472,95 | 8 Q | 549,95 | 1 Q | 508,40 | 4 |
Zhou Lüxin | 539,80 | 1 Q | 526,20 | 3 Q | 533,15 | ||
Qin Kai Wang Feng | 3 m parhoppning | i.u. | 469,08 | ||||
Huo Liang Lin Yue | 10 m parhoppning | i.u. | 468,18 |
- Damer
Idrottare | Gren | Kval | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | ||
Guo Jingjing | 3 m | 373,90 | 1 Q | 398,55 | 1 Q | 415,35 | |
Wu Minxia | 349,45 | 4 Q | 345,30 | 3 Q | 389,85 | ||
Chen Ruolin | 10 m | 428,80 | 1 Q | 444,60 | 1 Q | 447,70 | |
Wang Xin | 420,30 | 3 Q | 388,55 | 3 Q | 429,90 | ||
Guo Jingjing Wu Minxia | 3 m parhoppning | i.u. | 343,50 | ||||
Chen Ruolin Wang Xin | 10 m parhoppning | i.u. | 363,54 |
Skytte
- Huvudartikel: Skytte vid olympiska sommarspelen 2008
Softboll
- Huvudartikel: Softboll vid olympiska sommarspelen 2008
Kvalificerad till semifinalen | |
Eliminerad |
De bästa fyra lagen gick vidare till semifinalen.
Alla tider är kinesisk tid (UTC+8)
Lag | Vinster | Förluster | RS | RA | WIN% | GB | Tiebreaker |
---|---|---|---|---|---|---|---|
USA | 7 | 0 | 53 | 1 | 1,000 | - | - |
Japan | 6 | 1 | 23 | 13 | ,857 | 1 | - |
Australien | 5 | 2 | 30 | 11 | ,714 | 2 | - |
Kanada | 3 | 4 | 17 | 23 | ,429 | 4 | - |
Kinesiska Taipei | 2 | 5 | 10 | 23 | ,286 | 5 | 2-0 mot CHN/VEN |
Kina | 2 | 5 | 19 | 21 | ,286 | 5 | 1-1 mot TPE/VEN |
Venezuela | 2 | 5 | 15 | 35 | ,286 | 5 | 0-2 mot CHN/TPE |
Nederländerna | 1 | 6 | 8 | 48 | ,143 | 6 | - |
Taekwondo
- Huvudartikel: Taekwondo vid olympiska sommarspelen 2008
Idrottare | Gren | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaer | Återkval | Bronsmatch | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Zhu Guo | Herrarnas −80 kg | Ferrera (HON) W 3–1 | Saei (IRI) L 2–3 | Gick inte vidare | Bista (NEP) W 6–2 | Cook (GBR) W 4–1 | Gick inte vidare | |
Xiaobo | Herrarnas +80 kg | Beach (NZL) W 4–1 | Matos (CUB) L 1–2 | Gick inte vidare | ||||
Wu Jingyu | Damernas −49 kg | Alango (KEN) W 7–0 | Zajc (SWE) W 8–1 | Yang S-C (TPE) W 4–1 | Bye | Puedpong (THA) W 1–(–1) | ||
Chen Zhong | Damernas +67 kg | Carmona (VEN) W 3–1 | Stevenson (GBR) L 1–2* | Gick inte vidare |
Tennis
- Huvudartikel: Tennis vid olympiska sommarspelen 2008
- Herrar
Spelare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Placering | ||
Sun Peng | Herrsingel | González (CHI) L 4–6, 4–6 | Gick inte vidare | |||||
Yu Xinyuan | Berdych (CZE) L 1–6, 2–6 | Gick inte vidare | ||||||
Zeng Shaoxuan | Nalbandian (ARG) L 2–6, 1–6 | Gick inte vidare | ||||||
Yu Xinyuan Zeng Shaoxuan | Herrdubbel | i.u. | Fyrstenberg / Matkowski (POL) L 3–6, 4–6 | Gick inte vidare |
- Damer
Spelare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Placering | ||
Li Na | Damsingel | Kuznetsova (RUS) W 7–6(7–5), 6–4 | Morita (JPN) W 6–2, 7–5 | Kanepi (EST) W 4–6, 6–2, 6–0 | V Williams (USA) W 7–5, 7–5 | Safina (RUS) L 6–7(3–7), 5–7 | Zvonareva (RUS) L 0–6, 5–7 | 4 |
Peng Shuai | Suárez Navarro (ESP) W 7–5, 7–6(7–2) | Cornet (FRA) L 2–6, 2–6 | Gick inte vidare | |||||
Yan Zi | Zvonareva (RUS) L 2–6, 0–6 | Gick inte vidare | ||||||
Zheng Jie | Szávay (HUN) W 4–6, 6–3, 7–5 | Llagostera Vives (ESP) W 6–7(7–9), 6–1, 6–4 | Safina (RUS) L 4–6, 3–6 | Gick inte vidare | ||||
Peng Shuai Sun Tiantian | Damdubbel | i.u. | Govortsova / Kustova (BLR) L 6–7(1–7), 6–7(3–7) | Gick inte vidare | ||||
Yan Zi Zheng Jie | i.u. | Hantuchová / Husárová (SVK) W 6–1, 7–6(11–9) | Gagliardi / Schnyder (SUI) W 6–3, 7–6(7–2) | Kuznetsova / Safina (RUS) W 6–3, 7–5, 10–8 | Medina Garrigues / Ruano Pascual (ESP) L 4–6, 6–7(5–7) | A Bondarenko / K Bondarenko (UKR) W 6–2, 6–2 |
Triathlon
- Huvudartikel: Triathlon vid olympiska sommarspelen 2008
Triathlet | Gren | Simning (1.5 km) | Trans 1 | Cykling (40 km) | Trans 2 | Löpning (10 km) | Total tid | Placering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wang Daqing | Herrarnas triathlon | 18:06 | 0:30 | 59:15 | 0:33 | 37:17 | 1:55:41,87 | 46 |
Xing Lin | Damernas triathlon | 20:03 | 0:28 | 1:06:22 | 0:36 | 40:05 | 2:07:34,99 | 40 |
Zhang Yi | 19:58 | 0:31 | 1:07:10 | 0:37 | 40:21 | 2:08:37,56 | 42 |
Tyngdlyftning
- Huvudartikel: Tyngdlyftning vid olympiska sommarspelen 2008
Vattenpolo
- Huvudartikel: Vattenpolo vid olympiska sommarspelen 2008
Volleyboll
- Huvudartikel: Volleyboll vid olympiska sommarspelen 2008
Referenser
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/CHN/summer/2008/ Arkiverad 7 mars 2009 hämtat från the Wayback Machine. Sports-reference.com (engelska)
|