Kuba deltog i de olympiska sommarspelen 1980 med en trupp bestående av 208 deltagare, 175 män och 33 kvinnor, vilka deltog i 92 tävlingar i 19 sporter. Landet slutade på fjärde plats i medaljligan, med åtta guldmedaljer och 20 medaljer totalt.
Medaljer
Basket
- Damer
- Gruppspel
| Tävlade i finalen |
| Tävlade i bronsmatchen |
- Herrar
- Gruppspel
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
1 | Italien | 3 | 2 | 0 | 1 | 248 | 233 | +15 | 5 |
2 | Kuba | 3 | 2 | 0 | 1 | 226 | 214 | +12 | 5 |
3 | Australien | 3 | 2 | 0 | 1 | 224 | 215 | +9 | 5 |
4 | Sverige | 3 | 0 | 0 | 3 | 191 | 227 | −36 | 3 |
- Slutspel
Brottning
Boxning
Lätt flugvikt
- Hipólito Ramos → Silver
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Farid Salman Mahdi (Irak) på poäng (5-0)
- Kvartsfinal — Besegrade György Gedó (Ungern) på poäng (5-0)
- Semifinal — Besegrade Ismail Mustafov (Bulgarien) på poäng (4-1)
- Final — Förlorade mot Shamil Sabirov (Sovjetunionen) på poäng (2-3)
Flugvikt
- Jorge Hernández
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Förlorade mot Viktor Miroshnichenko (Sovjetunionen) på poäng (1-4)
Bantamvikt
- Juan Hernández → Guld
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Sándor Farkas (Ungern) på poäng (4-1)
- Tredje omgången — Besegrade Ayele Mohammed (Etiopien) efter att domaren stoppade matchen i andra omgången
- Kvartsfinal — Besegrade Geraldi Issaick (Tanzania) efter att domaren stoppade matchen i första omgången
- Semifinal — Besegrade Michael Anthony (Guyana) på poäng (5-0)
- Final — Besegrade Bernardo Piñango (Venezuela) på poäng (5-0)
Fjädervikt
- Adolfo Horta → Silver
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Odd Bengtsson (Sverige) på poäng (5-0)
- Tredje omgången — Besegrade Titi Cercel (Rumänien) på poäng (5-0)
- Kvartsfinal — Besegrade Luis Pizarro (Puerto Rico) på poäng (5-0)
- Semifinal — Besegrade Krzysztof Kosedowski (Polen) retired
- Final — Förlorade mot Rudi Fink (Östtyskland) på poäng (1-4)
Lättvikt
- Ángel Herrera → Guld
- Första omgången — Besegrade Carlo Russolillo (Italien) på poäng (5-0)
- Andra omgången — Besegrade Geza Tumbas (Jugoslavien) på poäng (5-0)
- Kvartsfinal — Besegrade Galsandorj Batbileg (Mongoliet) på poäng (5-0)
- Semifinal — Besegrade Kazimierz Adach (Polen) på poäng (5-0)
- Final — Besegrade Viktor Demyanenko (Sovjetunionen) efter att domaren stoppade matchen i tredje omgången
Lätt weltervikt
- José Aguilar → Brons
- Första omgången — Besegrade Martin Brerton (Irland) efter att domaren stoppade matchen i första omgången
- Andra omgången — Besegrade Ryu Bun-Hwa (Nordkorea) på poäng (4-1)
- Kvartsfinal — Besegrade Farouk Jawad (Irak) after referee stopped contest in Tredje omgången
- Semifinal — Förlorade mot Serik Konakbaev (Sovjetunionen) på poäng (1-4)
Tungvikt
- Teófilo Stevenson → Gold
- Första omgången — Besegrade Solomon Ataga (Nigeria) efter knock-out i första omgången
- Kvartsfinal — Besegrade Grzegorz Skrzecz (Polen) efter knock-out i tredje omgången
- Semifinal — Besegrade István Lévai (Ungern) på poäng (5-0)
- Final — Besegrade Piotr Zaev (Sovjetunionen) på poäng (4-1)
Cykling
Herrarnas linjelopp
- Gregorio Aldo Arencibia
- Carlos Cardet
- Antonio Quintero
Fotboll
- Herrar
- Gruppspel
- Slutspel
Friidrott
Herrarnas 100 meter
- Silvio Leonard
- Heat — 10,33
- Kvartsfinal — 10,16
- Semifinal — 10,40
- Final — 10,25 (→ Silver)
- Osvaldo Lara
- Heat — 10,39
- Kvartsfinal — 10,21
- Semifinal — 10,34
- Final — 10,43 (→ 5:e plats)
- Tomás González
- Heat — 10,65
- Kvartsfinal — 10,44 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 200 meter
Herrarnas 400 meter
Herrarnas maraton
- Radamés González
- Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
Herrarnas 110 meter häck
Herrarnas 4 x 100 meter stafett
Herrarnas höjdhopp
- Francisco Centelles
- Kval — 2,10 m (→ gick inte vidare)
Herrarnas längdhopp
- David Girat
- Kval — 7,57 m (→ gick inte vidare)
Herrarnas tresteg
- Armando Herrera
- Kval — 16,49 m
- Final — 15,90 m (→ 11:e plats)
- Alejandro Herrera
- Kval — ingen notering (→ ingen placering)
Herrarnas diskuskastning
- Luis Delís
- Kval — 62,20 m
- Final — 66,32 m (→ Brons)
- José Santa Cruz
- Kval — 60,14 m
- Final — 61,52 m (→ 10:e plats)
Herrarnas släggkastning
- Armando Orozco
- Kval — 72,28 m
- Slutligt resultat — 68,68 m (→ 11:e plats)
Damernas kulstötning
- María Elena Sarría
- Final — 19,37 m (→ 9:e plats)
Damernas diskuskastning
- Carmen Romero
- Kval — 58,60 m
- Final — 60,86 m (→ 10:e plats)
- María Cristina Betancourt
- Kval — 57,62 m (→ gick inte vidare)
Damernas spjutkastning
Fäktning
Herrarnas florett
Herrarnas lagtävling i florett
Herrarnas värja
Herrarnas lagtävling i värja
Herrarnas sabel
- José Laverdecia
- Jesús Ortíz
- Manuel Ortíz
Herrarnas lagtävling i sabel
- Manuel Ortíz, Jesús Ortíz, José Laverdecia, Guzman Salazar
Damernas florett
- Clara Alfonso
- Marlene Font
- Margarita Rodríguez
Damernas lagtävling i florett
- Margarita Rodríguez, Marlene Font, María Esther García, Clara Alfonso
Gymnastik
Handboll
- Herrar
- Gruppspel
Rank | Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | Poäng | | | | | | | |
1. | Östtyskland | 5 | 4 | 1 | 0 | 108 | 92 | 9 | | X | 14:14 | 21:17 | 22:21 | 24:20 | 27:20 |
2. | Ungern | 5 | 3 | 2 | 0 | 96 | 88 | 8 | | 14:14 | X | 20:17 | 20:20 | 16:15 | 26:22 |
3. | Spanien | 5 | 2 | 1 | 2 | 102 | 106 | 5 | | 17:21 | 17:20 | X | 24:22 | 20:19 | 24:24 |
4. | Polen | 5 | 2 | 1 | 2 | 123 | 97 | 5 | | 21:22 | 20:20 | 22:24 | X | 26:12 | 34:19 |
5. | Danmark | 5 | 1 | 0 | 4 | 96 | 104 | 2 | | 20:24 | 15:16 | 19:20 | 12:26 | X | 30:18 |
6. | Kuba | 5 | 0 | 1 | 4 | 103 | 141 | 1 | | 20:27 | 22:26 | 24:24 | 19:34 | 18:30 | X |
Judo
Herrarnas extra lättvikt
Herrarnas halv lättvikt
Herrarnas lättvikt
Herrarnas halv mellanvikt
Herrarnas mellanvikt
Herrarnas halv tungvikt
Kanotsport
Landhockey
- Herrar
- Gruppspel
Rodd
Segling
Simhopp
- Herrarnas 3 m
- Rolando Ruiz
- Kval — 489,24 poäng (→ gick inte vidare)
Skytte
Tyngdlyftning
Vattenpolo
Volleyboll
Källor
- Cuba at the 1980 Moskva Summer Games. Sports Reference. Läst 25 maj 2015.