Sovjetunionen deltog i de olympiska sommarspelen 1988 med en trupp bestående av 481 deltagare, och landet tog 132 medaljer samt vann medaljligan.
Basket
- Herrar
- Gruppspel
- Slutspel
- Damer
- Gruppspel
| Kvalificerade till kvartsfinal |
Lag | V | F | PF | PA | PD | Poäng | Tie |
Australien | 2 | 1 | 178 | 196 | −18 | 5 | 1V–0F |
Sovjetunionen | 2 | 1 | 208 | 188 | +20 | 5 | 0V–1F |
Bulgarien | 1 | 2 | 217 | 241 | −24 | 4 | 1V–0F |
Sydkorea | 1 | 2 | 244 | 222 | −22 | 4 | 0V–1F |
- Slutspel
Bordtennis
Boxning
Lätt flugvikt
- Aleksandr Machmutov
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Carlos Eluaiza (Argentina), 5:0
- Tredje omgången — Besegrade Jesus Beltre (Dominikanska republiken), 4:1
- Kvartsfinal — Förlorade mot Ivailo Marinov (Bulgarien), 0:5
Flugvikt
Bantamvikt
Fjädervikt
Lättvikt
Lätt weltervikt
Weltervikt
Lätt mellanvikt
Mellanvikt
Lätt tungvikt
Tungvikt
Supertungvikt
Brottning
Bågskytte
Herrarnas individuella
- Lioudmila Arjannikova - semifinal, 4:e plats
- T. Mountain - kvartsfinal, 8:e plats
- N. Boutouzova - sextondelsfinal, 18:e plats
Damernas individuella
- Vladimir Echeev - semifinal, brons
- K. Chkolny - sextondelsfinal, 20:e plats
- Juri Leontiev - inledande omgång, 29:e plats
Damernas lagtävling
- Arjannikova, Mountain och Boutouzova - semifinal, 4:e plats
Herrarnas lagtävling
- Echeev, Chkolny och Leontiev - kvartsfinal, 5:e plats
Cykling
Damernas linjelopp
- Laima Zilporite — 2:00:52 (→ Brons)
- Valentina Yevpak — 2:00:52 (→ 5:e plats)
- Alla Yakovleva — 2:00:52 (→ 34:e plats)
Fotboll
- Gruppspel
- Slutspel
Friidrott
Herrarnas maraton
- Ravil Kasjapov
- Final — 2:13,49 (→ 10:e plats)
Herrarnas längdhopp
- Leonid Volosjin
- Kval — 7,89m
- Final — 7,89m (→ 8:e plats)
- Robert Emmijan
- Kval — DNF (→ gick inte vidare)
- Volodymyr Otjkan
- Kval — DNS (→ gick inte vidare)
Herrarnas diskuskastning
- Romas Ubartas
- Kval – 65,58m
- Final – 67,48m (→ Silver)
- Jurij Dumtjev
- Kval – 62,08m
- Final – 66,42m (→ 4:e plats)
- Vaclavas Kidykas
- Kval – 60,88m (→ gick inte vidare)
Herrarnas kulstötning
- Sergej Smirnov
- Kval — 20,48m
- Final — 20,36m (→ 8:e plats)
Herrarnas släggkastning
Herrarnas spjutkastning
- Viktor Jevsiukov
- Kval — 79,26m
- Final — 82,32m (→ 5:e plats)
- Vladimir Ovtjinnikov
- Kval — 80,26m
- Final — 79,12m (→ 7:e plats)
Herrarnas tiokamp
- Pavlo Tarnovetskyj — 8167 poäng (→ 10:e plats)
- 100 meter — 11,23s
- Längd — 7,28m
- Kula — 15,25m
- Höjd — 1,97m
- 400 meter — 48,60s
- 110m häck — 14,76s
- Diskus — 48,02m
- Stav — 5,20m
- Spjut — 59,48m
- 1 500 meter — 4:52,24s
Herrarnas 20 kilometer gång
Herrarnas 50 kilometer gång
Damernas 4 x 400 meter stafett
Damernas maraton
- Tatyana Polovinskaya
- Final — 2:27,05 (→ 4:e plats)
- Zoya Ivanova
- Final — 2:30,25 (→ 9:e plats)
- Raisa Smekhnova
- Final — 2:33,19 (→ 16:e plats)
Damernas diskuskastning
Damernas spjutkastning
- Irina Kostyuchenkova
- Kval – 63,24m
- Final – 67,00m (→ 4:e plats)
- Natalya Yermolovich
- Kval – 64,44m
- Final – 64,84m (→ 6:e plats)
Damernas kulstötning
- Natalya Lisovskaya
- Kval – 19,78m
- Final – 22,24m (→ Guld)
- Natalya Akhrimenko
- Kval – 19,40m
- Final – 20,13m (→ 7:e plats)
- Valentina Fedjuschina
- Kval – 19,06m (→ gick inte vidare)
Damernas sjukamp
- Natalya Shubenkova
- Slutligt resultat — 6540 poäng (→ 4:e plats)
- Remiguiia Sablovskaite
- Slutligt resultat — 6456 poäng (→ 5:e plats)
- Svetlana Buraga
- Slutligt resultat — 6232 poäng (→ 10:e plats)
Fäktning
Herrarnas florett
Herrarnas florett, lag
Herrarnas värja
Herrarnas värja, lag
Herrarnas sabel, lag
- Heorhiy Pohosov
- Andrey Alshan
- Sergey Mindirgasov
Damernas florett
- Sergey Mindirgasov, Mikhail Burtsev, Heorhiy Pohosov, Andrey Alshan, Sergey Koryashkin
Damernas florett, lag
- Tatyana Sadovskaya
- Yelena Glikina
- Olga Voshchakina
- Women's team foil
- Yelena Glikina, Yelena Grishina, Tatyana Sadovskaya, Marina Soboleva, Olga Voshchakina
Gymnastik
Handboll
- Herrar
- Gruppspel
| PLD: | W: | D: | L: | F: | A: | Pts. |
Sovjetunionen | 5 | 5 | 0 | 0 | 130 | 82 | 10 |
Jugoslavien | 5 | 3 | 1 | 1 | 116 | 109 | 7 |
Sverige | 5 | 3 | 0 | 2 | 106 | 91 | 6 |
Island | 5 | 2 | 1 | 2 | 96 | 102 | 5 |
Algeriet | 5 | 1 | 0 | 4 | 89 | 109 | 2 |
USA | 5 | 0 | 0 | 5 | 81 | 125 | 0 |
- Damer
- Gruppspel
| PLD: | W: | D: | L: | F: | A: | Pts. |
Sovjetunionen | 3 | 2 | 1 | 0 | 75 | 49 | 5 |
Norge | 3 | 2 | 1 | 0 | 75 | 53 | 5 |
Kina | 3 | 1 | 0 | 2 | 76 | 58 | 2 |
Elfenbenskusten | 3 | 0 | 0 | 3 | 37 | 103 | 0 |
- Slutspel
| PLD: | W: | D: | L: | F: | A: | Pts. |
Sydkorea | 3 | 2 | 0 | 1 | 63 | 61 | 4 |
Norge | 3 | 1 | 1 | 1 | 59 | 57 | 3 |
Sovjetunionen | 3 | 1 | 1 | 1 | 56 | 55 | 3 |
Jugoslavien | 3 | 1 | 0 | 2 | 52 | 57 | 2 |
Judo
Kanotsport
Konstsim
Landhockey
Herrar Gruppspel Modern femkamp
Individuella tävlingen
- Vaho Iagorasjvili
- German Juferov
- Anatolj Avdejev
Lagtävlingen
- Vaho Iagorasjvili, German Juferov och Anatolj Avdejev
Ridsport
Individuell hoppning
Rodd
Segling
Simhopp
- Herrarnas 10 m
- Georgj Tjogovadze
- Kval — 540,90
- Final — 585,96 (→ 4:e plats)
- Vladimir Timosjinin
- Kval — 570,75
- Final — 534,66 (→ 8:e plats)
Tennis
Damsingel
- Larisa Neiland
- Första omgången – Bye
- Andra omgången – Besegrade Sara Gomer (Storbritannien) 6-7 7-6 9-7
- Tredje omgången – Besegrade Il-Soon Kim (Sydkorea) 6-3 7-6
- Kvartsfinal – Förlorade mot Steffi Graf (Västtyskland) 2-6 6-4 3-6
- Leila Meschi
- Första omgången – Besegrade Regina Rajchrtová (Tjeckoslovakien) 7-5 7-5
- Andra omgången – Förlorade mot Steffi Graf (Västtyskland) 5-7 1-6
- Natasja Zvereva
- Första omgången – Bye
- Tredje omgången – Besegrade Anne Minter (Australien) 6-4 3-6 6-1
- Third omgången – Besegrade Tine Scheuer-Larsen (Danmark) 6-1 6-2
- Kvartsfinal – Förlorade mot Gabriela Sabatini (Argentina) 4-6 3-6
Herrsingel
- Alexander Volkov
- Första omgången — Förlorade mot Carl-Uwe Steeb (Västtyskland) 5-7 4-6 3-6
Referenser