Världsmästerskapen i simsport 2007
Världsmästerskapen i simsport 2007 | |
Datum | 17 mars–1 april 2007 |
---|---|
Grenar | 65 grenar i 5 sporter |
Arrangör | FINA |
Deltagare | |
Nationer | 167 |
Aktiva | 2158 |
Värdskap | |
Land | Australien |
Plats | Melbourne |
Rom 2009 → |
Världsmästerskapen i simsport 2007 anordnades i Melbourne i Australien 17 mars-1 april 2007.
Medaljligan
Placering | Land | Guld | Silver | Brons | Totalt antal medaljer |
---|---|---|---|---|---|
1 | USA | 21 | 14 | 5 | 40 |
2 | Ryssland | 11 | 6 | 8 | 25 |
3 | Australien | 9 | 9 | 8 | 26 |
4 | Kina | 9 | 5 | 2 | 16 |
5 | Frankrike | 3 | 2 | 2 | 7 |
6 | Tyskland | 2 | 5 | 4 | 11 |
7 | Polen | 2 | 1 | 1 | 4 |
8 | Sydafrika | 2 | 0 | 1 | 3 |
9 | Japan | 1 | 4 | 8 | 13 |
10 | Kanada | 1 | 3 | 1 | 5 |
11 | Italien | 1 | 2 | 6 | 9 |
12 | Sverige | 1 | 1 | 1 | 3 |
13 | Sydkorea | 1 | 0 | 1 | 2 |
13 | Ukraina | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | Kroatien | 1 | 0 | 0 | 1 |
16 | Spanien | 0 | 4 | 3 | 7 |
17 | Nederländerna | 0 | 2 | 3 | 5 |
17 | Storbritannien | 0 | 2 | 3 | 5 |
19 | Zimbabwe | 0 | 2 | 0 | 2 |
20 | Ungern | 0 | 1 | 1 | 2 |
21 | Vitryssland | 0 | 1 | 0 | 1 |
21 | Schweiz | 0 | 1 | 0 | 1 |
23 | Österrike | 0 | 0 | 1 | 1 |
23 | Danmark | 0 | 0 | 1 | 1 |
23 | Egypten | 0 | 0 | 1 | 1 |
23 | Grekland | 0 | 0 | 1 | 1 |
23 | Venezuela | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 66 | 65 | 64 | 195 |
Resultat
Simning
Herrar
Gren: | Guld: | Tid | Silver: | Tid | Brons: | Tid |
Frisim | ||||||
50 m | Benjamin Wildman-Tobriner USA | 21,88 | Cullen Jones USA | 21,94 | Stefan Nystrand Sverige | 21,97 |
100 m | Filippo Magnini Italien Brent Hayden Kanada | 48,43 | Eamon Sullivan Australien | 48,47 | ||
200 m | Michael Phelps USA | 1.43,86 Världsrekord | Pieter van den Hoogenband Nederländerna | 1.46,28 | Tae Hwan Park Sydkorea | 1.46,73 |
400 m1 | Tae Hwan Park Sydkorea | 3.44,30 | Grant Hackett Australien | 3.45,43 | Jurij Prilukov Ryssland | 3.45,47 |
800 m1 | Przemysław Stańczyk Polen | 7.47,91 | Craig Stevens Australien | 7.48,67 | Federico Colbertaldo Italien | 7.49,98 |
1500 m | Mateusz Sawrymowicz Polen | 14.45,94 | Jurij Prilukov Ryssland | 14.47,29 | David Davies Storbritannien | 14.51,21 |
Ryggsim | ||||||
50 m | Gerhard Zandberg Sydafrika | 24,98 | Thomas Rupprath Tyskland | 25,20 | Liam Tancock Storbritannien | 25,23 |
100 m | Aaron Peirsol USA | 52,98 Världsrekord | Ryan Lochte USA | 53,50 | Liam Tancock Storbritannien | 53,61 |
200 m | Ryan Lochte USA | 1.54,32 Världsrekord | Aaron Peirsol USA | 1.54,80 | Markus Rogan Österrike | 1.56,02 |
Bröstsim | ||||||
50 m | Oleg Lisogor Ukraina | 27,66 | Brendan Hansen USA | 27,69 | Cameron van der Burgh Sydafrika | 27,88 |
100 m | Brendan Hansen USA | 59,80 | Kosuke Kitajima Japan | 59,96 | Brenton Rickard Australien | 1.00,58 |
200 m | Kosuke Kitajima Japan | 2.09,80 | Brenton Rickard Australien | 2.10,99 | Loris Facci Italien | 2.11,03 |
Fjärilsim | ||||||
50 m | Roland Schoeman Sydafrika | 23,18 | Ian Crocker USA | 23,47 | Jakob Schiott Andkjaer Danmark | 23,56 |
100 m | Michael Phelps USA | 50,77 | Ian Crocker USA | 50,82 | Albert Altes Subirats Venezuela | 51,82 |
200 m | Michael Phelps USA | 1.52,09 Världsrekord | Peng Wu Kina | 1.55,13 | Nikolaj Skvortsov Ryssland | 1.55,22 |
Medley | ||||||
200 m | Michael Phelps USA | 1.54,98 Världsrekord | Ryan Lochte USA | 1.56,19 | László Cseh Ungern | 1.56,92 |
400 m | Michael Phelps USA | 4.06,22 Världsrekord | Ryan Lochte USA | 4.09,74 | Luca Marin Italien | 4.09,88
|
Lagkapp frisim | ||||||
4x100 m | Michael Phelps Neil Walker Cullen Jones Jason Lezak USA | 3.12,72 Mästerskapsrekord | Massimiliano Rosolino Alessandro Calvi Christian Galenda Filippo Magnini Italien | 3.14,04 | Fabien Gilot Frederick Bousquet Julien Sicot Alain Bernard Frankrike | 3.14,68 |
4x200 m | Michael Phelps Ryan Lochte Klete Keller Peter Vanderkaay USA | 7.03,24 Världsrekord | Patrick Murphy Andrew Mewing Grant Bris Kenrick Monk Australien | 7.10,05 | Brian Johns Brent Hayden Richard Say Andrew Hurd Kanada | 7.10,70
|
Lagkapp medley | ||||||
4x100 m | Matt Welsh Brenton Rickard Andrew Lauterstein Eamon Sullivan Australien | 3.34,93 | Tomomi Morita Kosuke Kitajima Takashi Yamamoto Daisuke Hosokawa Japan | 3.35,16 | Arkadij Vjattjanin Dmitrij Komornikov Nikolaj Skvortsov Jevgenij Lagunov Ryssland | 3.35,51 |
1Oussama Mellouli tog medalj på både 400 meter och 800 meter frisim men fråntogs medaljerna i efterhand på grund av doping.
Damer
Gren: | Guld: | Tid | Silver: | Tid | Brons: | Tid |
Frisim | ||||||
50 m | Lisbeth Lenton Australien | 24,53 | Therese Alshammar Sverige | 24,62 | Marleen Veldhuis Nederländerna | 24,70 |
100 m | Lisbeth Lenton Australien | 53,40 Mästerskapsrekord | Marleen Veldhuis Nederländerna | 53,70 | Britta Steffen Tyskland | 53,74 |
200 m | Laure Manaudou Frankrike | 1.55,52 Världsrekord | Annika Lurz Tyskland | 1.55,68 | Federica Pellegrini Italien | 1.56,97 |
400 m | Laure Manaudou Frankrike | 4.02,61 Mästerskapsrekord | Otylia Jędrzejczak Polen | 4.04,23 | Ai Shibata Japan | 4.05,19 |
800 m | Kate Ziegler USA | 8.18,52 Mästerskapsrekord | Laure Manaudou Frankrike | 8.18,80 | Hayley Peirsol USA | 8.26,41 |
1500 m | Kate Ziegler USA | 15.53,05 Mästerskapsrekord | Flavia Rigamonti Schweiz | 15.55,38 | Ai Shibata Japan | 15.58,55 |
Ryggsim | ||||||
50 m | Leila Vaziri USA | 28,16 Världsrekord | Aliaksandra Herasimenia Belarus | 28,46 | Tayliah Zimmer Australien | 28,50 |
100 m | Natalie Coughlin USA | 59,44 Världsrekord | Laure Manaudou Frankrike | 59,87 | Reiko Nakamura Japan | 1.00,40 |
200 m | Margaret Hoelzer USA | 2.07,16 Mästerskapsrekord | Kirsty Coventry Zimbabwe | 2.07,54 | Reiko Nakamura Japan | 2.08,54 |
Bröstsim | ||||||
50 m | Jessica Hardy USA | 30,63 | Leisel Jones Australien | 30,70 | Tara Kirk USA | 31,05 |
100 m | Leisel Jones Australien | 1.05,72 Mästerskapsrekord | Tara Kirk USA | 1.06,34 | Anna Chlistunova Ukraina | 1.07,27 |
200 m | Leisel Jones Australien | 2.21,84 | Kirsty Balfour Storbritannien Megan Jendrick USA | 2.25,94 | ||
Fjärilsim | ||||||
50 m | Therese Alshammar Sverige | 25,91 | Danni Miatke Australien | 26,05 | Inge Dekker Nederländerna | 26,11 |
100 m | Libby Lenton Australien | 57,15 Mästerskapsrekord | Jessicah Schipper Australien | 57,24 | Natalie Coughlin USA | 57,34 |
200 m | Jessicah Schipper Australien | 2.06,39 | Kimberly Vandenberg USA | 2.06,71 | Otylia Jędrzejczak Polen | 2.06,90 |
Medleysim | ||||||
200 m | Kathryn Hoff USA | 2.10,13 Mästerskapsrekord | Kirsty Coventry Zimbabwe | 2.10,76 | Stephanie Rice Australien | 2.11,42 |
400 m | Kathryn Hoff USA | 4.32,89 Världsrekord | Jana Martinova Ryssland | 4.40,14 | Stephanie Rice Australien | 4.41,19
|
Lagkapp frisim | ||||||
4x100 m | Libby Lenton Melanie Schlanger Shayne Reese Jodie Henry Australien | 3.35,48 Mästerskapsrekord | Natalie Coughlin Lacey Nymeyer Amanda Weir Kara Lynn Joyce USA | 3.35,68 | Inge Dekker Ronomi Kromowidjojo Femke Heemskerk Marleen Veldhuis Nederländerna | 3.36,81 |
4x200 m | Natalie Coughlin Dana Vollmer Lacey Nymeyer Katie Hoff USA | 7.50,09 Världsrekord | Meike Freitag Britta Steffen Petra Dallmann Annika Lurz Tyskland | 7.53,82 | Alena Popchanka Sophie Huber Aurore Mongel Laure Manaudou Frankrike | 7.55,96
|
Lagkapp medley | ||||||
4x100 m | Emily Seebohm Leisel Jones Jessicah Schipper Lisbeth Lenton Australien | 3.55,74 Världsrekord | Natalie Coughlin Tara Kirk Rachel Komisarz Lacey Nymeyer USA | 3.58,31 | Longzi Xutian Nan Luo Yafei Zhou Yanwei Xu Kina | 4.01,97 |
Öppet vatten-simning
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
5 kilometer | Thomas Lurz Tyskland | Jevgenij Drattsev Ryssland | Spyridon Gianniotis Grekland |
10 kilometer | Vladimir Dyattjin Ryssland | Thomas Lurz Tyskland | Jevgenij Drattsev Ryssland |
25 kilometer | Jurij Kudinov Ryssland | Marco Formentini Italien | Mohamed Zanaty Egypten |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
5 kilometer | Larisa Iltjenko Ryssland | Jekaterina Seliverstova Ryssland | Kate Brookes-Peterson Australien |
10 kilometer | Larisa Iltjenko Ryssland | Cassandra Patten Storbritannien | Kate Brookes-Peterson Australien |
25 kilometer | Britta Kamrau Tyskland | Kalyn Keller USA | Ksenia Popova Ryssland |
Simhopp
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
1 meter | Lou Yutong Kina | He Chong Kina | Christopher Sacchin Italien |
3 meter | Qin Kai Kina | Alexandre Despatie Kanada | Dmitri Sautin Ryssland |
10 meter | Gleb Galperin Ryssland | Zhou Lüxin Kina | Lin Yue Kina |
Synchro 3 meter | Qin Kai Wang Feng Kina | Alexandre Despatie Arturo Miranda Kanada | Tobias Schellenberg Andreas Wels Tyskland |
Synchro 10 meter | Huo Liang Lin Yue Kina | Dmitrij Dobroskok Gleb Galperin Ryssland | David Boudia Thomas Finchum USA |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
1 meter | He Zi Kina | Blythe Hartley Kanada | Julija Pachalina Ryssland |
3 meter | Guo Jingjing Kina | Wu Minxia Kina | Tania Cagnotto Italien |
10 meter | Wang Xin Kina | Chen Ruolin Kina | Christin Steuer Tyskland |
Synchro 3 meter | Wu Minxia Guo Jingjing Kina | Ditte Kotzian Heike Fischer Tyskland | Sharleen Stratton Briony Cole Australien |
Synchro 10 meter | Jia Tong Chen Ruolin Kina | Briony Cole Melissa Wu Australien | Annett Gamm Nora Subschinski Tyskland |
Konstsim
Gren | Guld | Silver | Brons |
Individuellt teknik | Natalja Isjtjenko Ryssland | Gemma Mengual Spanien | Saho Harada Japan |
Individuellt fri | Virginie Dedieu Frankrike | Natalja Isjtjenko Ryssland | Gemma Mengual Spanien |
Par teknik | Anastasija Jermakova Anastasia Davydova Ryssland | Paola Tirados Sanchez Gemma Mengual Spanien | Saho Harada Emiko Suzuki Japan |
Par fri | Anastasija Jermakova Anastasia Davydova Ryssland | Paola Tirados Sanchez Gemma Mengual Spanien | Ayako Matsumura Emiko Suzuki Japan |
Lag fri kombination | Ryssland | Japan | USA |
Lag fri | Ryssland | Spanien | Japan |
Lag teknik | Ryssland | Japan | Spanien |
Vattenpolo
Turnering | Guld | Silver | Brons |
Herrar detaljer | Kroatien | Ungern | Spanien |
Damer detaljer | USA | Australien | Ryssland |
Externa länkar
Fakta på FINAs hemsida
|