Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1988
Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1988 w Seulu rozgrywane było w dniach 18 - 24 września. W zawodach wzięło udział 422 kolarzy z 62 krajów. Na igrzyskach tych zadebiutował sprint kobiet. Reprezentacja Polski wywalczyła jeden medal - srebro w wyścigu drużynowym na czas. Długość indywidualnego wyścigu szosowego wynosiła 82,0 km dla kobiet i 196,8 km dla mężczyzn.
Medaliści
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Klasyfikacja kobiet | ||||||
kolarstwo szosowe | ||||||
Wyścig indywidualny ze startu wspólnego | Monique Knol | Jutta Niehaus | Laima Zilporytė | |||
kolarstwo torowe | ||||||
Sprint | Erika Salumäe | Christa Rothenburger | Connie Paraskevin | |||
Klasyfikacja mężczyzn | ||||||
kolarstwo szosowe | ||||||
Wyścig indywidualny ze startu wspólnego | Olaf Ludwig | Bernd Gröne | Christian Henn | |||
Drużynowa jazda na czas | NRD Uwe Ampler Mario Kummer Maik Landsmann Jan Schur | Polska Joachim Halupczok Zenon Jaskuła Marek Leśniewski Andrzej Sypytkowski | Szwecja Björn Johansson Jan Karlsson Michel Lafis Anders Jarl | |||
kolarstwo torowe | ||||||
Sprint | Lutz Heßlich | Nikołaj Kowsz | Gary Neiwand | |||
Wyścig drużynowy na dochodzenie | ZSRR Wiaczesław Jekimow Artūras Kasputis Dmitrij Nielubin Gintautas Umaras | NRD Carsten Wolf Steffen Blochwitz Roland Hennig Dirk Meier | Australia Brett Dutton Wayne McCarney Stephen McGlede Dean Woods | |||
Wyścig indywidualny na dochodzenie | Gintautas Umaras | Dean Woods | Bernd Dittert | |||
1 km na czas | Aleksandr Kiriczenko | Martin Vinnicombe | Robert Lechner | |||
Wyścig punktowy | Dan Frost | Leo Peelen | Marat Ganiejew |
Kolarstwo szosowe
Kobiety
Indywidualny wyścig ze startu wspólnego
Miejsce | Państwo | Zawodniczka | Czas |
---|---|---|---|
1. | Holandia | Monique Knol | 2:00:52 h |
2. | RFN | Jutta Niehaus | +0:00 min |
3. | ZSRR | Laima Zilporytė | +0:00 min |
4. | Kanada | Geneviève Robic-Brunet | +0:00 min |
5. | ZSRR | Walentina Jewpak | +0:00 min |
6. | Wielka Brytania | Maria Blower | +0:00 min |
7. | Szwecja | Marie Höljer | +0:00 min |
8. | Stany Zjednoczone | Inga Thompson-Benedict | +0:00 min |
Mężczyźni
Indywidualny wyścig ze startu wspólnego
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1. | NRD | Olaf Ludwig | 4:32:22 h |
2. | RFN | Bernd Gröne | +0:03 min |
3. | RFN | Christian Henn | +0:24 min |
4. | Stany Zjednoczone | Bob Mionske | +0:24 min |
5. | ZSRR | Dżamolidin Abdużaparow | +0:24 min |
6. | Australia | Edward Salas | +0:24 min |
7. | Włochy | Roberto Pelliconi | +0:24 min |
8. | Nowa Zelandia | Graeme Miller | +0:24 min |
Drużynowa jazda na czas
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1. | NRD | Jan Schur Uwe Ampler Mario Kummer Maik Landsmann | 1:57:47.7 h |
2. | Polska | Andrzej Sypytkowski Joachim Halupczok Zenon Jaskuła Marek Leśniewski | 1:57:54.2 h |
3. | Szwecja | Michel Lafis Anders Jarl Björn Johansson Jan Karlsson | 1:59:47.3 h |
4. | Francja | Laurent Bezault Eric Heulot Pascal Lance Thierry Laurent | 1:59:49.8 h |
5. | Włochy | Roberto Maggioni Eros Poli Mario Scirea Flavio Vanzella | 1:59:58.3 h |
6. | RFN | Ernst Christl Bernd Gröne Rajmund Lehnert Remig Stumpf | 2:00:06.3 h |
7. | ZSRR | Wasilij Żdanow Wiktor Klimow Asjat Saitow Igor Sumnikow | 2:00:27.0 h |
8. | Czechosłowacja | Vladimír Hrůza Vladimír Kinšt Milan Křen Jozef Regec | 2:00:57.1 h |
Kolarstwo torowe
Zawody rozegrano na Seoul Olympic Velodrome.
Kobiety
Sprint
Miejsce | Państwo | Zawodniczka |
---|---|---|
1. | ZSRR | Erika Salumäe |
2. | NRD | Christa Rothenburger |
3. | Stany Zjednoczone | Connie Paraskevin |
4. | Francja | Isabelle Gautheron |
5. | Australia | Julie Speight |
6. | Chiny | Zhou Suying |
7. | Wielka Brytania | Louise Jones |
8. | Chińskie Tajpej | Yang Hsiu-Chen |
Mężczyźni
Sprint
Miejsce | Państwo | Zawodnik |
---|---|---|
1. | NRD | Lutz Heßlich |
2. | ZSRR | Nikołaj Kowsz |
3. | Australia | Gary Neiwand |
4. | Wielka Brytania | Eddie Alexander |
5. | Czechosłowacja | Vratislav Šustr |
6. | Belgia | Erik Schoefs |
7. | RFN | Frank Weber |
8. | Trynidad i Tobago | Maxwell Cheeseman |
Wyścig drużynowy na dochodzenie
Miejsce | Państwo | Zawodnik |
---|---|---|
1. | ZSRR | Wiaczesław Jekimow Artūras Kasputis Dmitrij Nielubin Gintautas Umaras |
2. | NRD | Carsten Wolf Steffen Blochwitz Roland Hennig Dirk Meier |
3. | Australia | Brett Dutton Wayne McCarney Stephen McGlede Dean Woods |
4. | Francja | Laurent Bezault Eric Heulot Pascal Lance Thierry Laurent |
5. | Czechosłowacja | Svatopluk Buchta Pavel Soukup Aleš Trčka Pavel Tesař |
6. | Włochy | Fabio Baldato Gianpaolo Grisandi David Solari Fabrizio Trezzi |
7. | Polska | Ryszard Dawidowicz Joachim Halupczok Andrzej Sikorski Marian Turowski |
8. | Dania | Peter Clausen Dan Frost Lars Olsen Ken Frost |
Wyścig indywidualny na dochodzenie
Miejsce | Państwo | Zawodnik |
---|---|---|
1. | ZSRR | Gintautas Umaras |
2. | Australia | Dean Woods |
3. | NRD | Bernd Dittert |
4. | Wielka Brytania | Colin Sturgess |
5. | Polska | Ryszard Dawidowicz |
6. | Dania | Peter Clausen |
7. | Nowa Zelandia | Gary Anderson |
8. | Włochy | Ivan Beltrami |
1 km na czas
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1. | ZSRR | Aleksandr Kiriczenko | 1:04.499 h |
2. | Australia | Martin Vinnicombe | 1:04.784 h |
3. | RFN | Robert Lechner | 1:05.114 h |
4. | Dania | Kenneth Røpke | 1:05.168 h |
5. | Hiszpania | Bernardo González | 1:05.281 h |
6. | NRD | Maic Malchow | 1:05.393 h |
7. | Nowa Zelandia | Tony Graham | 1:05.744 h |
8. | Francja | Frédéric Magné | 1:06.142 h |
Wyścig punkotwy
Miejsce | Państwo | Zawodnik |
---|---|---|
1. | Dania | Dan Frost |
2. | Holandia | Leo Peelen |
3. | ZSRR | Marat Ganiejew |
4. | Australia | Robert Burns |
5. | Argentyna | Juan Curuchet |
6. | RFN | Uwe Messerschmidt |
7. | Francja | Pascal Lino |
8. | Stany Zjednoczone | Frankie Andreu |
Występy Polaków
- Osobny artykuł: Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1988#Kolarstwo.
Klasyfikacja medalowa
# | Reprezentacja | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | ZSRR | 4 | 1 | 2 | 7 |
2. | NRD | 3 | 2 | 1 | 6 |
3. | Holandia | 1 | 1 | 0 | 2 |
4. | Dania | 1 | 0 | 0 | 1 |
5. | Australia | 0 | 2 | 2 | 4 |
RFN | 0 | 2 | 2 | 4 | |
7. | Polska | 0 | 1 | 0 | 1 |
8. | Szwecja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Stany Zjednoczone | 0 | 0 | 1 | 1 |
Linki zewnętrzne
- Wyniki w bazie Sports-reference.com. sports-reference.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-02)].
- Baza danych MKOL
- Wyniki Igrzysk Olimpijskich. olympic.neostrada.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-28)].
- p
- d
- e
Dyscypliny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Seul 1988
- p
- d
- e