Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1988
Kod MKOl | POL | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1988 Seul | ||||||
Chorąży | Bogdan Daras | |||||
Liczba zawodników | 143 w 110 konkurencjach w 19 dyscyplinach | |||||
|
Występy Polaków na Letnich Igrzysk Olimpijskich 1988 | ||||||||||
Sportowcy | Lp. | złoto | srebro | brąz | 4 m. | 5 m. | 6 m. | 7 m. | 8 m. | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
143 | 20. | 2 | 5 | 9 | 4 | 14 | 4 | 8 | 5 | 223 |
Zdobyte medale
Medale według dni | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Dzień | Data | |||||
Dzień 0 | 17.09 | – | – | – | – | |
Dzień 1 | 18.09 | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Dzień 2 | 19.09 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Dzień 3 | 20.09 | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Dzień 4 | 21.09 | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Dzień 5 | 22.09 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Dzień 6 | 23.09 | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Dzień 7 | 24.09 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Dzień 8 | 25.09 | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Dzień 9 | 26.09 | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Dzień 10 | 27.09 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Dzień 11 | 28.09 | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Dzień 12 | 29.09 | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Dzień 13 | 30.09 | 0 | 1 | 3 | 4 | |
Dzień 14 | 01.10 | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Dzień 15 | 02.10 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Indywidualna klasyfikacja medalowa
Lp. | Zawodnik | ||||
---|---|---|---|---|---|
1 | Waldemar Legień (judo) | 1 | 0 | 0 | 1 |
1 | Andrzej Wroński (zapasy) | 1 | 0 | 0 | 1 |
2 | Marek Dopierała (kajakarstwo) | 0 | 1 | 1 | 2 |
2 | Marek Łbik (kajakarstwo) | 0 | 1 | 1 | 2 |
3 | Janusz Pawłowski (judo) | 0 | 1 | 0 | 1 |
3 | Janusz Olech (szermierka) | 0 | 1 | 0 | 1 |
3 | Andrzej Głąb (zapasy) | 0 | 1 | 0 | 1 |
3 | Joachim Halupczok (kolarstwo) | 0 | 1 | 0 | 1 |
3 | Zenon Jaskuła (kolarstwo) | 0 | 1 | 0 | 1 |
3 | Marek Leśniewski (kolarstwo) | 0 | 1 | 0 | 1 |
3 | Andrzej Sypytkowski (kolarstwo) | 0 | 1 | 0 | 1 |
4 | Jan Dydak (boks) | 0 | 0 | 1 | 1 |
4 | Henryk Petrich (boks) | 0 | 0 | 1 | 1 |
4 | Andrzej Gołota (boks) | 0 | 0 | 1 | 1 |
4 | Janusz Zarenkiewicz (boks) | 0 | 0 | 1 | 1 |
4 | Izabela Dylewska (kajakarstwo) | 0 | 0 | 1 | 1 |
4 | Artur Wojdat (pływanie) | 0 | 0 | 1 | 1 |
4 | Sławomir Zawada (podnoszenie ciężarów) | 0 | 0 | 1 | 1 |
4 | Józef Tracz (zapasy) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Występy Polaków
Boks
- Grzegorz Jabłoński – waga kogucia, przegrał 1. walkę (2. eliminacja)
- Tomasz Nowak – waga piórkowa, odpadł w ćwierćfinale
- Andrzej Możdżeń – waga lekkopółśrednia, przegrał 1. walkę (2. eliminacja)
- Jan Dydak – waga półśrednia, 3.-4. miejsce (brązowy medal)
- Henryk Petrich – waga półciężka, 3.-4. miejsce (brązowy medal)
- Andrzej Gołota – waga ciężka, 3.-4. miejsce (brązowy medal)
- Janusz Zarenkiewicz – waga superciężka, 3.-4. miejsce (brązowy medal)
Gimnastyka artystyczna
- Teresa Folga – wielobój, 7. miejsce
- Eliza Białkowska – wielobój, 14. miejsce
Jeździectwo
- Bogusław Jarecki – WKKW, 12. miejsce
- Krzysztof Rogowski – WKKW, 13. miejsce
- Krzysztof Rafalak – WKKW, 21. miejsce
- Eugeniusz Koczorski – WKKW, 33. miejsce
- Drużyna (Jarecki, Rogowski, Rafalak, Koczorski) – WKKW, 4. miejsce
Judo
- Ireneusz Kiejda – waga musza, odpadł w 1. eliminacjach
- Janusz Pawłowski – waga piórkowa, 2. miejsce (srebrny medal)
- Wiesław Błach – waga lekka, odpadł w 2. eliminacjach
- Waldemar Legień – waga lekkośrednia, 1. miejsce (złoty medal)
- Jacek Beutler – waga półciężka, 5.-6. miejsce
- Andrzej Basik – waga ciężka, odpadł w 2. eliminacjach
Kajakarstwo
- Izabela Dylewska – K-1 500 m, 3. miejsce (brązowy medal)
- Bożena Książek, Jolanta Łukaszewicz, – K-2 500 m, 9. miejsce
- Bożena Książek, Jolanta Łukaszewicz, Elżbieta Urbańczyk, Katarzyna Weiss – K-4 500 m, 8. miejsce
- Maciej Freimut, Wojciech Kurpiewski – K-2 500 m, 6. miejsce
- Maciej Freimut, Wojciech Kurpiewski, Grzegorz Krawców, Kazimierz Krzyżański – K-4 1000 m, 5. miejsce
- Jan Pinczura – C-1 500 m, 5. miejsce; C-1 1000 m, odpadł w półfinale
- Marek Łbik, Marek Dopierała – C-2 500 m, 2. miejsce (srebrny medal) ; C-2 1000 m, 3. miejsce (brązowy medal)
Kolarstwo
- Ryszard Dawidowicz – tor, 4000 m na dochodzenie, 5. miejsce
- Ryszard Dawidowicz, Joachim Halupczok, Andrzej Sikorski, Marian Turowski – tor, 4000 m na dochodzenie, 7. miejsce
- Wojciech Pawlak – tor, wyścig punktowy 50 km, 16. miejsce
- Zdzisław Wrona – szosa, 17. miejsce
- Jacek Bodyk – szosa, 28. miejsce
- Andrzej Mierzejewski – szosa, 108. miejsce
- Joachim Halupczok, Zenon Jaskuła, Marek Leśniewski, Andrzej Sypytkowski – szosa drużynowo na czas, 2. miejsce (srebrny medal)
Lekka atletyka
- Joanna Smolarek – 100 m, odpadła w ćwierćfinale
- Jolanta Janota – 100 m, odpadła w eliminacjach; 200 m, odpadła w ćwierćfinale
- Ewa Pisiewicz – 100 m, odpadła w eliminacjach
- Agnieszka Siwek – 200 m, odpadła w półfinale
- Wanda Panfil – maraton, 22. miejsce
- Genowefa Błaszak – 400 m przez płotki, odpadła w półfinale
- Joanna Smolarek, Jolanta Janota, Ewa Pisiewicz, Agnieszka Siwek – sztafeta 4 × 100 m, 6. miejsce
- Agata Karczmarek – skok w dal, 7. miejsce
- Jolanta Bartczak – skok w dal, odpadła w eliminacjach
- Renata Katewicz – rzut dyskiem, odpadła w eliminacjach
- Tomasz Jędrusik – 400 m, odpadł w półfinale
- Ryszard Ostrowski – 800 m, odpadł w ćwierćfinale
- Bogusław Mamiński – 3000 m z przeszkodami, 8. miejsce
- Krzysztof Krawczyk – skok wzwyż, 12. miejsce
- Artur Partyka – skok wzwyż, odpadł w eliminacjach
- Mirosław Chmara – skok o tyczce, 14.-15. miejsce (nie zaliczył żadnej wysokości w finale)
- Marian Kolasa – skok o tyczce, 14.-15. miejsce (nie zaliczył żadnej wysokości w finale)
- Jacek Pastusiński – trójskok, 8. miejsce
- Andrzej Grabarczyk – trójskok, odpadł w eliminacjach
- Helmut Krieger – pchnięcie kulą, 12. miejsce
- Zdzisław Szlapkin – chód na 20 km, 36. miejsce
- Jacek Bednarek – chód na 50 km, 24. miejsce
Łucznictwo
- Joanna Kwaśna – 16. miejsce
- Beata Iwanek – 33. miejsce
- Joanna Helbin – 40. miejsce
- Drużyna (Kwaśna, Iwanek, Helbin) – 10. miejsce
Pięciobój nowoczesny
- Maciej Czyżowicz – 15. miejsce
- Arkadiusz Skrzypaszek – 23. miejsce
- Wiesław Chmielewski – 53. miejsce
- Drużyna (Czyżowicz, Skrzypaszek, Chmielowski) – 9. miejsce
Pływanie
- Dorota Chylak – 100 m stylem klasycznym, odpadła w eliminacjach (19. czas); 200 m stylem klasycznym, odpadła w eliminacjach (28. czas)
- Kornelia Stawicka – 100 m stylem klasycznym, odpadła w eliminacjach (31. czas); 200 m stylem klasycznym, odpadła w eliminacjach (21. czas)
- Artur Wojdat – 200 m stylem dowolnym, 4. miejsce; 400 m stylem dowolnym, 3. miejsce (brązowy medal) ; 1500 m stylem dowolnym, odpadł w eliminacjach (21. czas)
- Mariusz Podkościelny – 200 m stylem dowolnym, 14. miejsce; 400 m stylem dowolnym, 5. miejsce; 1500 m stylem dowolnym, 5. miejsce
- Rafał Szukała – 100 m stylem motylkowym, 13. miejsce; 200 m stylem motylkowym, odpadł w eliminacjach (17. czas)
Podnoszenie ciężarów
- Jacek Gutowski – waga musza, 5. miejsce
- Marek Seweryn – waga lekka, 4. miejsce
- Waldemar Kosiński – waga średnia, 6. miejsce
- Krzysztof Siemion – waga półciężka, 5. miejsce
- Sławomir Zawada – waga lekkociężka, 3. miejsce (brązowy medal)
- Andrzej Piotrowski – waga lekkociężka, 4. miejsce
- Stanisław Małysa – waga ciężka II, 7. miejsce
Skoki do wody
- Tomasz Rossa – trampolina, odpadł w eliminacjach (27. miejsce)
Strzelectwo
- Dorota Bidołach – pistolet sportowy 25 m, 10. miejsce; pistolet pneumatyczny 10 m, 12.-15. miejsce
- Jerzy Pietrzak – pistolet dowolny 50 m, 14.-15. miejsce; pistolet pneumatyczny 10 m, 7. miejsce
- Adam Kaczmarek – pistolet szybkostrzelny 25 m, 5. miejsce
- Krzysztof Kucharczyk – pistolet szybkostrzelny 25 m, 11.-12. miejsce
- Jerzy Greszkiewicz – karabinek sportowy, strzelanie do ruchomej tarczy, 12.-13. miejsce
- Wojciech Karkusiewicz – karabinek sportowy, strzelanie do ruchomej tarczy, 15.-16. miejsce
Szermierka
- Jolanta Królikowska – floret, 15. miejsce
- Anna Sobczak – floret, odpadła w eliminacjach (23. miejsce)
- Agnieszka Dubrawska – floret, odpadła w eliminacjach (30. miejsce)
- Małgorzata Breś, Agnieszka Dubrawska, Jolanta Królikowska, Hanna Prusakowska, Anna Sobczak – floret, 10. miejsce
- Bogusław Zych – floret, 15. miejsce
- Marian Sypniewski – floret, 27. miejsce
- Leszek Bandach – floret, 29. miejsce
- Leszek Bandach, Waldemar Ciesielczyk, Piotr Kiełpikowski, Marian Sypniewski, Bogusław Zych – floret, 5. miejsce
- Witold Gadomski – szpada, 21. miejsce
- Ludomir Chronowski – szpada, odpadł w eliminacjach (33. miejsce)
- Cezary Siess – szpada, odpadł w eliminacjach (43. miejsce)
- Ludomir Chronowski, Witold Gadomski, Piotr Kiełpikowski, Cezary Siess, Bogusław Zych – szpada, 10. miejsce
- Janusz Olech – szabla, 2. miejsce (srebrny medal)
- Tadeusz Piguła – szabla, 12. miejsce
- Robert Kościelniakowski – szabla, odpadł w eliminacjach (18. miejsce)
- Marek Gniewkowski, Andrzej Kostrzewa, Robert Kościelniakowski, Tadeusz Piguła, Janusz Olech – szabla, 5. miejsce
Tenis
- Wojciech Kowalski – odpadł w 1/32 finału
Tenis stołowy
- Andrzej Grubba – odpadł w 1/8 finału
- Leszek Kucharski – odpadł w 1/8 finału
- Piotr Molenda – odpadł w eliminacjach grupowych
- Andrzej Grubba, Leszek Kucharski – 6. miejsce
Wioślarstwo
- Elżbieta Jankowska, Zyta Jarka, Elwira Lorenz, Czesława Szczepińska, Grażyna Błąd-Kotwica (sterniczka) – czwórki ze sternikiem, 8. miejsce
- Kajetan Broniewski – jedynki, 5. miejsce
- Wojciech Jankowski, Jacek Streich, Ireneusz Omięcki (sternik) – dwójki ze sternikiem, 9. miejsce
- Sławomir Cieślakowski, Andrzej Krzepiński, Mirosław Mruk, Tomasz Świątek – czwórki podwójne, 7. miejsce
Zapasy
- Andrzej Głąb – styl klasyczny, waga papierowa, 2. miejsce (srebrny medal)
- Roman Kierpacz – styl klasyczny, waga musza, 5. miejsce
- Ryszard Wolny – styl klasyczny, waga kogucia, odpadł w eliminacjach
- Mieczysław Tracz – styl klasyczny, waga piórkowa, odpadł w eliminacjach
- Jerzy Kopański – styl klasyczny, waga lekka, 5. miejsce
- Józef Tracz – styl klasyczny, waga półśrednia, 3. miejsce (brązowy medal)
- Bogdan Daras – styl klasyczny, waga średnia, 8. miejsce
- Andrzej Malina – styl klasycznym waga półciężka, odpadł w eliminacjach
- Andrzej Wroński – styl klasyczny, waga ciężka, 1. miejsce (złoty medal)
- Roman Wrocławski – styl klasyczny, waga superciężka, 7. miejsce
- Władysław Stecyk – styl wolny, waga musza, odpadł w eliminacjach
- Dariusz Grzywiński – styl wolny, waga kogucia, odpadł w eliminacjach
- Marian Skubacz – styl wolny, waga piórkowa, odpadł w eliminacjach
- Andrzej Kubiak – styl wolny, waga lekka, odpadł w eliminacjach
- Andrzej Radomski – styl wolny, waga średnia, odpadł w eliminacjach
- Jerzy Nieć – styl wolny, waga półciężka, odpadł w eliminacjach
- Wojciech Wala – styl wolny, waga ciężka, odpadł w eliminacjach
- Adam Sandurski – styl wolny, waga superciężka, 7. miejsce
Żeglarstwo
- Grzegorz Myszkowski – windsurfing Lechner, 17. miejsce
- Henryk Blaszka – Finn, 20. miejsce
Taekwondo – dyscyplina pokazowa
- Mariusz Zdonek
- Wojciech Kowalski
- Piotr Radke
Zobacz też
- Polscy medaliści letnich igrzysk olimpijskich
- Polska na letnich igrzyskach olimpijskich
- Polska na zimowych igrzyskach olimpijskich
Bibliografia
- Polska Reprezentacja Olimpijska – SEUL 1988. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2009-08-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 października 2009)]. (pol. • ang.).
- p
- d
- e
- ↑ ze względu na bojkot Polska nie wzięła udziału w tych igrzyskach
- p
- d
- e